Bulgaristan’ı karıştıran atama iptal edildi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da 12 Mayıs’taki erken seçimin ardından iktidara gelen Oreşarski liderliğindeki hükümet, tepki çeken atama kararından geri döndü.
Annesine ait tartışmalı medya grubunun gölge patronu olarak bilinen Peevski’nin geçen hafta yapılan ataması, parlamentodaki oylamaya katılan 128 milletvekilinin de onayıyla iptal edildi.
Koalisyon ortağı Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) aday gösterdiği, medya patronu, milletvekili Peevski’nin “çelişkili itibarı nedeniyle” yerine başka birinin seçileceği açıklandı.
BAŞBAKAN ÖZÜR DİLEDİ
Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Başbakan Oreşarski parlamento oturumundaki konuşmasında, DANS Peevski’nin atanması ile ilgili olarak, “Geçen hafta bir siyasi hata yaptım ve bundan dolayı sizlerden (milletvekilleri) ve sokaklara dökülen binlerce protestoculardan özür diliyorum” dedi.
Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu HÖH’ün lideri Lütvi Mestan de yaptığı konuşmada, Peevski’nin atamasını “hatalı” olarak nitelendirerek, bu atamaya verilen tepkinin hükümet karşıtı gösterilere dönüştüğünü hatırlattı.
Peevski’nin HÖH’ün parlamento grubundaki koltuğuna oturmaması için gerekçe görmediğine işaret eden Mestan, “Sorunun çözümünü Anayasa Mahkemesi’nin kararına bırakmayı uygun görüyoruz” dedi.
“PROTESTOLARIN NEDENİ SADECE PEEVSKİ DEĞİL”
Mestan şöyle konuştu: “Şüphesiz, ‘Peevski sorunu’ protestoların gerçek nedeni değil, sadece bahanesi sayılır. Sorunun çözümünden sonra da protestoların devamı için başka bahaneler aranacak. HÖH parlamento grubu ve Sayın Peevski’ye göre, Peevski’nin şahsı üzerinden Bulgarların adil protestoları siyasi bir rövanş için kullanılacak. Bundan dolayı Anayasa Mahkemesi’nin kararı çıkana dek Peevski parlamentoya dönmeyecek ve maaş almayacak.”
Mestan, parlamento ve hükümete karşı gelerek, Peevski sorunu yüzünden Milli Güvenlik Kurulu’nu yarın toplantıya çağıran Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in de Milli İstihbarat Servisi (NRS) ve Ulusal Güvenlik Servisi’nin (NSO) müdürlerini atarken, kimseye danışmadığını anımsattı. Bulgaristan siyasetinin bundan sonra “cehennemin içinden geçerek arındırılacağını” söyleyen Mestan, “Dersimizi okuduk, öğrendik” dedi.
ESKİ HÜKÜMETİN ALEYHİNE DÖNMÜŞTÜ
Bulgaristan’da oligarşi kökenli olduğu bilinen, son derece varlıklı bir kişi olarak tanınan Peevski’nin, annesi Irena Krasteva’ya ait medya kuruluşlarını da geri plandan idare ettiği belirtiliyor.
Peevski ve ailesine ait medya organları yaklaşık dört yıl süreyle eski Başbakan Boyko Borisov’un hükümetine destek vermişti. Ülkede 12 Mayıs’ta yapılan erken seçim öncesi Peevski’nin sahip olduğu kuruluşlar, aniden Borisov ve çevresine karşı dönmüştü.

Söz konusu atama, Cumhurbaşkanı Rosen Pyevneliev’in de tepkisine neden olmuştu. Peevski’nin atanmasından dolayı büyük bir hayal kırıklığına uğradığını açıklayan Plevneliev, Oreşarski hükümetine verdiği desteği geri çekmişti.

Bundan sonraki atama sürecinde, DANS genel müdürünün daha şeffaf bir prosedürle belirlenmesi bekleniyor. Ülkedeki gösteriler altı gündür devam ediyor. Benzer protestolar şubat ayında Başbakan Boyko Borisov hükümetinin düşmesine neden olmuştu.
Hürriyet

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.