Yunanistan’da 30 bin kişi işten çıkarılıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan hükümeti, 30 bin kamu görevlisinin işine son verecek 2012 bütçesini onayladı.

Yetkililer kimlerin işine son verileceğini açıklamadı ve planın diğer ayrıntılarını vermedi. Bütçe bugün onay için parlamentoya gönderilecek.

Bu arada Maliye Bakanlığı Yunanistan’ı bütçe açığının bu yıl gayrısafi yurtiçi hasılanın yüzde 8 buçuğuna denk geleceğini bildirdi.

Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu, Yunanistan için bu yılki hedefi yüzde 7,6 olarak belirlemişti. Yunanistan Maliye Bakanlığı, gelecek yılki bütçe açığı hedefinin yüzde 6,8 olmasını öngörüyor. Bu rakam yine de öngörülen yüzde 6 buçukluk hedefin gerisinde.

Yunanistan ikinci kurtarma paketinin 10 milyar dolarlık ilk diliminin bu ay serbest bırakılmasını umuyor ve bu amaçla bir dizi kesintilerle ulusal gelirini arttırmaya çalışıyor. Atina hükümeti bu ay bu parayı alamazsa temerrüde düşeceği uyarısında bulunuyor. Yunanistan’ın uluslararası alacaklılarına borçlarını ödeyemeyecek duruma gelmesininse Avrupa Birliği ve Amerikan ekonomilerine felaket boyutlarında etkisi olabileceği tahmin ediliyor.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.