Bosnalı Sırpların güçlü koalisyonunda deprem

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Hersek’te Boşnak partilerde yaşanan bölünmenin bir benzeri bu defa devlet düzeyindeki koalisyonda birlikte hareket eden Bosnalı Sırplar’ın en büyük iki partisinde yaşandı.

Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik’in genel başkanı olduğu Bağımsız Sosyal Demokratlar Birliği (SNSD) ile savaş zamanında Bosna’daki Sırplar’ın siyasi lideri Radovan Karaciç’in eski partisi Sırp Demokrat Pirti (SDS), devlet düzeyindeki hükümette iş birliklerini sona erdirdiklerini açıkladı.

Bosna Hersek’te Boşnak partiler arasında görüş ayrılıklarından dolayı bölünmeler yaşanırken, özellikle devlet düzeyindeki hükümette Hırvat ve Sırp partiler bugüne kadar tek blok halinde hareket etti. Siyasi görüş ayrılıklarından dolayı Boşnak partiler arasındaki bölünmeler, devlet düzeyindeki hükümette Boşnaklar’ın güçlü bir şekilde temsil edilmesinin de önündeki en büyük engel oldu.

Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik’in, geçen hafta SDS’li olan Bosna Hersek Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Şaroviç’in görevine son verilmesi talebi, iki parti arasında soruna yol açtı. Dodik’in talebinin yerine getirilmemesi üzerine, SNSD, devlet düzeyindeki hükümette SDS ile bugüne kadar aldığı birlikte hareket etme kararını sona erdirdiğini açıkladı.

SNSD İcra Kurulu Başkanı ve Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Sırp üyesi olan Neboyşa Radmanoviç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu kişinin sadece görevden alınmasını talep ettikleri Şaroviç olmadığını belirterek, “Partimiz bundan böyle SDS ile birlikte hareket etmeyecektir. Bu yüzden bu parti, devlet düzeyindeki hükümeti oluşturan koalisyon içerisinde kalamaz diye düşünüyoruz” dedi.

Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin SNSD’li Başbakanı Jelyka Tsviyanoviç ise açıklamasında, SNSD ile SDS’nin devlet düzeyindeki hükümette birlikte hareket etme yönündeki kararı sona erdirmesinin, Bosna Sırp Cumhuriyeti için bir zararı olmayacağını savundu. Tsviyanoviç, “SNSD, SDS ile koalisyona girmeden yıllar önce, Sırp Cumhuriyeti’nin çıkarıları için çalışıyordu. Ancak SDS, Sırp Cumhuriyeti’nin Avrupa sürecinde ne kadar önemli olduğunun farkına varamadı” dedi.

SDS ise yaptığı yazılı açıklamada, Milora Dodik’in kişisel ve partisinin çıkarlarını, Bosna Sırp Cumhuriyeti’nden daha önde tuttuğu belirtilerek, “Milorad Dodik SDS’ye saldırmakla, kendisinin yönetimi altındaki Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin soyulduğu gerçeğini saklayamaz” ifadesine yer verildi.

Ülkedeki siyasi analistler ise Bosna Sırp Cumhuriyeti’nde adeta “düşman” konumunda olan bu iki partinin, devlet düzeyinde “birlikte hareket etme” yönünde aldıkları kararın gerçekçi olmadığını dile getirdi. Bu nedenle söz konusu ayrılığın kendileri için “şaşırtıcı” olmadığını belirten siyasi analistler, anketlere göre de Sırp Cumhuriyeti kamuoyunun söz konusu iki parti arasındaki bu koalisyonu “doğal olmayan bir birlik” olarak nitelendirdiklerine de işaret etti.

Siyasi analistler, devlet düzeyindeki koalisyon hükümetinden bu iki partiden birinin ayrılacağını, bunun da yüksek ihtimalle SDS olacağını iddia ederek, koalisyona yeni bir partinin katılma ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etti.

Bosna Hersek Bakanlar Kurulu’nda, SNSD ve SDS partilerinden 3 Sırp bakan, Hırvat partilerden HDZ-BiH ile HDZ-1990’dan 3 Hırvat, Sosyal Demokrat Parti (SDP) ile Daha İyi Gelecek İçin Birlik (SBB) partilerinden de 3 Boşnak Bakan olmak üzere 9 bakan görev yapıyor.

Kaynak: AA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.