Emir Kusturica’ya ”tarihi tahrip” tepkisi

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Emir Kusturica

Bosnalı Sırplar, tarihi binaların taşlarının sökülerek film çekimi için kullanılacak kent projesine taşınmasına sert tepki gösterdi

Drina Köprüsü yakınlarına, tarihin çeşitli dönemlerini temsil edecek ve 50 taş binadan oluşacak “Andriçgrad” adlı “kent projesi” için tarihi bir kalenin taşlarının kullanmasına tepkiler devam ederken, yönetmen Emir Kusturica‘nın şimdi de Avusturya-Macaristan döneminde yapılan bir tren istasyonunun taşlarını sökerek götürdüğü iddia edildi.

Bosnalı Sırplar, tarihi binaların taşlarının sökülerek film çekimi için kullanılacak kent projesine taşınmasına sert tepki gösterdi.

Trebinye kenti yakınlarındaki Grebtsi, Draçevo ve Popovo Polye kasabalarından eski tren istasyonu, ev ve ahırlar ile Petrina kalesinden projesi için taş götürmeye çalışan yönetmen Emir Kusturica‘nın, bu sefer de Rogatica kenti yakınlarında yer alan Mesiçi kasabasının, Avusturya-Macaristan imparatorluğu döneminde inşa edilen tren istasyonundan taş götürmeye çalıştığı ileri sürüldü.

Rogatitsa Belediye Başkanı Kemo Çamciya, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, tarihi niteliği olan tren istasyonundan taş götürülmesine, Trebinye örneğinde olduğu gibi yine Sırp vatandaşların karşı çıktığını, olay hakkında belediye yetkililerini bilgilendirdiğini söyledi.

Taşları sökülerek götürülen tren istasyonunun 1906 yılında, Avusturya Macaristan döneminde inşa edildiğini belirten Çamçiya, istasyonun Bosna savaşında zarar gördüğünü, fakat bölgede yaşayan insanlar için büyük önem taşıyan bir yapı konumunda olduğunu vurguladı.

Dünya Bülteni 


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.