Yunanistan memur ihraç edecek!

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan’da, ekonomik krizle mücadelede uygulamaya konulan tasarruf önlemleri çerçevesinde işten çıkarılacak “ihtiyaç fazlası” devlet memurları Güney Kıbrıs’a gönderilecek.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından parlamentoya sunulan yasal düzenlemeye göre, Yunanistan’da işten çıkarılan devlet memurları her iki bakanlığın ortak kararıyla Güney Kıbrıs Rum kesimine atanabilecek.

Tasarıya göre ayrıca, Rum kesimine gönderilecek Yunan devlet memurları, Temmuz’dan itibaren AB Dönem Başkanlığı’nı üstlenecek Rum kesiminin üçüncü ülkelerdeki diplomatik temsilciliklerinde de görevlendirilebilecek.

Maaşları Rum kesimi yönetimi tarafından ödenecek Yunanlı devlet memurlarının görev yerine gidiş geliş masrafları ise Yunanistan tarafından karşılanacak.

Yunanistan’da, ikinci yardım paketi karşılığında Avrupa Birliği (AB), Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile varılan anlaşma çerçevesinde kararlaştırılan yeni tedbirler kapsamında, 15 bini yıl sonuna kadar olmak üzere, 2015 yılına kadar toplam 150 bin kamu çalışanının işine son
verilecek.

SOSYAL SİGORTA KURUMUNDA BÜYÜK İSRAF

Yunanistan’da politikacılar ve bazı yüksek düzeydeki devlet memurlarıyla ilgili yolsuzluk iddialarına her geçen gün bir yenisi eklenirken, devlet sosyal sigorta kurumunun (İKA), büyük miktarda ihtiyaç dışı sağlık malzemesi satın alarak depoladığı ortaya çıktı.

Birinci Derece Ulusal Sağlık Kuruluşu’nun (EOPYY), İKA’nın Atina’daki depolarında yaptığı araştırmada, aralarında 6 bin dişçi kerpeteni, 40 bin kolposkop, 6,5 ton pamuk gibi büyük miktarda ihtiyaç dışı malzemenin gerçek değerlerinin 10 katı fazlasına varan yüksek fiyatlarla satın alınarak depolandığı tespit edildi.

Diğer yandan, Kalkınma Bakanlığı’na Bağlı Avrupa Birliği Destek Fonları İdaresi’nde görevli bazı memurların, yatırımcı iş adamlarının projelerini onaylamak için 500 bin avroya varan rüşvet talebinde bulundukları bildirildi.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.