Yunanistan da petrol oyununa giriyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan’da yayımlanan haftalık Epikera dergisi, Atina’nın, Kıbrıs Rum Kesimi ile birlikte münhasır ekonomik bölge ilan etmeyi planladığı iddiasını yazdı.

Epikera, “Papandreu’nun, petrol ve gaz konusunda İsrail ve ABD ile gizli görüşmeleri” başlıklı haber-yorumunda, “Atina hükümetinin, içteki boğucu ekonomik durumun ve bölge coğrafyasındaki hızlı gelişmelerin baskısıyla, bölgedeki verileri dramatik şekilde değiştirebilecek bir harekette bulunmayı düşündüğünü” belirtildi.

Gazete, Papandreu’nun, bu konuyla ilgili olarak ABD ve İsrail ile gizli görüşmelerde bulunduğunu kaydetti.

Atina’nın, bu konuda yapmayı düşündüğü hareketin, “Rum Kesimi ile birlikte münhasır ekonomik bölge ilan etmek olduğu” ifade edilen haberde, Yunanistan’ın bu planının, ABD Başkanı Barrack Obama ile İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu tarafından da destek gördüğü öne sürüldü.

Derginin haberinde, hükümetin bu konudaki düşüncelerinin ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi tarafından da desteklendiği belirtilerek, “Kıbrıs ile birlikte ekonomik münhasır bölge ilan edilmesi, Yunanistan-Kıbrıs-İsrail eksenini tamamlayarak, Yunanistan’ı Doğu Akdeniz’de gelişmekte olan enerji oyununa fiilen dahil edeceği ve Yunan ekonomisinde yeni beklentiler doğuracağı” değerlendirmesinde bulunuldu.

Epikera dergisinin ayrıca, “ABD ve Rusya’nın, Türkiye’nin bu konudaki argümanlarını reddederek, Rum tarafından yana bir tavır içinde bulunduğu, bu durumun da, bölgede seyrek görülen cinsten yeni bir fırsat penceresi açıldığını gösterdiği” iddia edilen haberinde, “Böyle bir şey olduğunda da, muhtemelen tarihi devriliş (yıkılış) koşulları oluşuyor. Eğer Yunanistan kayıtsız kalırsa ve pencere kapanırsa, bu tamiri mümkün olmayan milli hasara yol açan affedilmez bir ihmal olacaktır” ifadelerini kullandı.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.