Bosna’da ”Kız Mağarası” şenlikleri

Balkanlardan Haberler Gezi Notları Haberler
İçeriği Paylaş

Yaklaşık 550 yıl önce Kladany kenti yakınlarındaki mağaraya su almaya giden genç kızın öldüğü ve gömüldüğü inanılan yerde binlerce kişinin katılımıyla yağmur duası yapıldı

Bosna’da Ayvaz Dede Şenlikleri ile Boşnak Müslümanların Osmanlı döneminin anısına yaşattığı en önemli etkinliklerden biri olan ”Kız Mağarası Günleri”, Kladany kenti yakınlarında bulunan ve ”Kız Mağarası” olarak bilinen mağaranın yakınında kılınan toplu namaz ve edilen dualarla sona erdi.

Programın organizatörü Tuzla Müftüsü Huseyin Kavazoviç, yaptığı açıklamada, ülkenin karşılaştığı kuraklık döneminde yağmur duasının önemini vurguladı.

Kavazoviç, ”Geçen yıl burada yağmur duasını yaptıktan 24 saat sonra yağmur yağdı. Buraya gelen vatandaşlar dua etmek için geliyor. Burada hayatını kaybeden genç kızı anmaya geliyor. Gece ortasında bu mağaraya gelen ve burada ölen kız, aslında gerçek cesur Boşnak kadını simgeliyor” diye konuştu.

Kladany Belediyesi Başkanı Fuad İmamoviç ise bu etkinliğin savaşın bittiği 1995 yılından bu yana daha yoğun biçimde yapıldığını, her yıl katılımın daha yoğun olduğunu söyledi.

Bosna Hersek’in orta kesimlerinde yer alan Kladany kenti yakınındaki Bratelyeviçi köyünde bulunan ve ”Kız Mağarası” olarak adlandırılan mağaranın yakınındaki açık alanda toplanan yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla, geleneksel yağmur duası yapıldı.
Halk oyunları ve ilahi konserleri gibi kültürel etkinlikleri kapsayan ve 22 Ağustos’ta başlayan ”Kız Mağarası Günleri” etkinliklerinin son günü, renkli törenlere sahne oldu.

Sabah saatlerinde Kladany kentinde toplanan vatandaşlar, Osmanlı dönemi giysileri kırmızı fesler ve geleneksel elbiselerle, Osmanlı öncesinde, su almaya gittiği ve burada hayatını kaybettikten sonra içinde gömüldüğü, dolayısıyla mezarının burada olduğuna inanılan genç kızın anısına ”Kız Mağarası” olarak bilinen mağaraya doğru yola çıktı.

Sabahın erken saatlerinde Bratelyeviçi’de toplanmaya başlayan ve Bosna Hersek’in her yerinden gelen vatandaşlar, Yugoslavya döneminde ara verilen ve Bosna savaşının bitmesiyle yeniden yaşatılmaya başlanan geleneksel etkinlikler kapsamında düzenlenen, ilahilerin seslendirildiği ve Kur’an-ı Kerim’in okunduğu programa katıldı.

Vatandaşlar daha sonra, girişi yaklaşık 30 metre yüksekliğinde olan her yıl ağustos ayının son pazar gününde merkezi etkinliğin yapıldığı ancak yıl boyunca sıkça ziyaret edilen mağarayı gezdi, mezarı mağarada olduğu inanılan genç kızın ruhuna dua edildi.

”Kız Mağarasını” ziyaret eden çok sayıdaki Boşnak, mağaranın duvarından akan ve şifalı olduğuna inanılan suyu içti.

KIZ MAĞARASI 

Fatih Sultan Mehmed’in ordusu tarafından 1463 yılında fethedilen Bosna Hersek’te fetih öncesi buraya gelen ve yerel halkı İslamiyet’e hazırlayan dervişlere ait gelenekler arasında yer alan ”Kız Mağarası Günleri”, Bosna Hersek’in Tuzla kenti Turizm Müdürlüğü, Kladany Belediyesi ve Tuzla Müftülüğü tarafından her yıl düzenleniyor.

Eski Yugoslavya döneminde yasaklanan ve Bosna savaşının ardından yeniden hayata geçirilen etkinlikler, Bosna’nın uluslararası alanda bilinen Ayvaz Dede Şenlikleri’nin yanı sıra, ülkedeki en ünlü dini etkinliklerin arasında yer alıyor.

Rivayete göre, Osmanlı dönemi öncesi Bosna’ya yerleşen dervişlerin yerel halkla bir araya geldiği ve günümüzde ”Kız Mağarası” olarak bilinen mağaraya yakın bir alanda, mağaradan su almaya giden genç bir kız, mağarada hayatını kaybeder ve arkadaşları tarafından buraya defnedilir.

Mezarının mağarada yer aldığına inanılan genç kızın ruhu için dua etmek için toplanan vatandaşlar, mağaranın duvarlarından akan ve şifalı olduğuna inanılan suyu da içiyor.

”Kız mağarası” olarak bilinen mağaranın duvarlarında binlerce yıllık tarihi olduğu düşünülen çizimler ise dünyanın her yerinden gelen bilim adamlarının dikkatini çekiyor.

Dünya Bülteni 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.