Yunanistan çit yapımına başladı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan, Türkiye sınırında kaçak göçmen geçişini engellemek amacıyla çit çalışmasını başlattı. Edirne’deki 12 kilometrelik kara sınırına 1.5 metre yükseklikteki beton zemin üzerine tel örgü örmek için iş makineleri harekete geçti.

Yunanistan, Türkiye sınırında kaçak göçmen geçişini engellemek amacıyla çit çalışmasını başlattı. Edirne’deki 12 kilometrelik kara sınırına 1.5 metre yükseklikteki beton zemin üzerine tel örgü örmek için iş makineleri harekete geçti. Edirne Valisi Gökhan Sözer, “Yunanistan, Karaağaç bölgesindeki kara hududuna çit gibi fiziki engel yaparak bu göçü engelleyeceğini iddia etmektedir. Yunanistan egemen bir ülkedir, topraklarında ne yapacağına karışamayız ama sorunun çözümü Karaağaç bölgesinde çit fiziki engel yaparak, kaçak göçmenlerin Yunanistan’a geçişini önlemek pratikte çok mümkün değildir. Çünkü bunun dışında 190 kilometrelik nehir hududundan Yunanistan’a geçme imkanı mevcuttur. Yunanistan Karaağaç’ın 13 kilometrelik kara hududunun 12 kilometrelik kısmında çit çalışmalarına başlamıştır. Sınıra sıfır noktasında, 1.5 metre beton zemin üzerine çit yapmak üzere çalışıyor” dedi. AB ülkeleri Türk- Yunan sınırındaki kaçak geçişleri engelleme mücadelesinde istediği sonucu alamayınca yaklaşık 2 yıl önce Avrupa Birliği desteği ile Avrupa Dış Sınırlar Ajansı (FRONTEX) görevlileri işbaşı yapmıştı. Ancak FRONTEX görevlilerinin denetiminden etkin sonuç alınmadığını düşünen Yunanistan, Türkiye ile arasındaki 12 kilometrelik kara sınırına çit çekmeye karar vermişti.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.