Boşnak Köyüne Anıt Mezar

Ülkemizden Haberler
İçeriği Paylaş

Nüfusunun yüzde 98′ini Boşnak kökenlilerin oluşturduğu İzmir’in Kemalpaşa ilçesine bağlı Halilbeyli köyünde anıt mezar yapımı için çalışma başlatıldı.

Bosna Hersek’ten uzun yıllar önce göç eden ailelerin oluşturduğu 2.300 nüfuslu Halilbeyli köyünde yaşayan Boşnak kökenli vatandaşlar, üzerinde göç yolculuğunu anlatan bilgilerin yer aldığı atalarına ait mezar taşlarını korumak, çalınmasını önlemek ve gelecek kuşaklara aktarmak için anıt mezar yapımına karar verdi.

Bu kapsamda başlatılan çalışmaları yürüten Mustafa Celep, köy mezarlığında bulunan 250-300 yıllık bazı mezarların tahrip olması, tarihi değeri olan bazı mezar taşlarının da çalınması üzerine anıt mezar yapmaya karar verdiğini belirtti.

Yeni neslin geçmişi unutmaya başladığı bir dönemde, bu tür çalışmaların önemli olduğuna değinen Celep, şöyle konuştu:

“Biz atalarımızı hatırlamak ve hatırlatmak istiyoruz. Çünkü mezarlıktaki bazı mezar taşları 250-300 yıllık. Zaman içinde bu mezar taşlarından bir kısmının çalındığını fark ettik ve bu taşları koruma altına almak istedik. Eski mezar taşlarını önce temizledik, sonra Osmanlıca bilen tarihçilerle birlikte incelemeye başladık. Bu taşlarda bizim tarihimiz, göçle ilgili bilgilerimiz vardı. Çalışma yaptığımız 10 taşı, yapacağımız anıt mezara bırakacağız.”

Celep, anıt mezardaki mermer kaidede mezar taşlarının kime ait olduğu, kişilerin nereden göç ettiği ve hangi aileye mensup olduğu gibi bilgilerin de yer alacağını söyleyerek, anıt mezarın bu bilgilerle tarihi bir belge niteliği taşıyacağını ifade etti.

Anıt mezar çalışmasının ardından sahipsiz mezarlarla ilgili de çalışma yapacaklarını kaydeden Celep, “Geçmişin unutulmasına izin vermeyeceğiz. Çünkü bu mezar taşları Boşnakların, Bosna Hersek’ten gelişlerinin nişanesi. Torunlarımız, Türkiye’ye göç ettikten sonra unutulan atalarına ait bilgileri burada bularak geçmişini hatırlayacak” dedi.

Celep, bazı kaçakçıların ‘mezarlık ziyareti’ adı altında eski taşları götürdüğüne dikkati çekerek, bu çalışmanın aynı zamanda tarihi mezar taşlarının çalınmasına da engel olacağını kaydetti.

Haber Boşnak


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.