Gümrük kapılarında yeni dönem

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kapıkule Gümrük Kapısı’nda ‘kırmızı hat, yeşil hat’ uygulamasına geçiliyor.

Uygulamaya göre, sınır kapısından geçerken gümrüğe ve vergiye tabi eşyaları olanlar kırmızı hattı kullanacaklar. Aynı şekilde aracında ya da üzerinde gümrüğe tabi veya vergi ödemesi gereken eşyaları olmayanlar yeşil hattı kullanarak ülkeye giriş çıkış yapacaklar. Uygulama ile Kapıkule Sınır Kapısı’nda trafik yoğunluğunun azaltılması hedefleniyor.

Konuyla ilgili Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, Kapıkule Gümrük Kapısı’nda kırmızı hat uygulamasına bugünden itibaren geçildiğini açıkladı. Kırmızı hattı kullananların üzerlerinde bulundurdukları eşyalarını beyan ederek ona göre vergilerini ödediğini belirten Yalçın, yeşil hattı kullananların ise herhangi bir gümrüğe tabi eşyaları olmayanların geçiş alanları olduğunu dile getirdi.

Yeşil hattı kullananlar arasında, vergi ödemesi gereken bir eşyaya rastlandığında iki kat vergi ödendiğini ifade eden Yalçın, şöyle konuştu: ‘Geçiş yapanların üzerlerinde vergi ödemesi gereken bir eşyası bulunduğunda mutlaka beyanlarını yaparak, kırmızı hattı kullanmaları gerekir. Aksi takdirde hem daha fazla vergiye tabi tutulurlar, hem de eşyanın durumuna göre kaçakçılık suçu ile savcılığa bile gönderilebilirler’

Yalçın, bu uygulama ile geçiş yapanların daha rahat geçiş yapacak, hem de çalışan personelin işini de kolaylaştırmış olacaklarını belirterek şunları söyledi: “Bu amaçla gümrük kapılarından geçenlerin, kırmızı hat ve yeşil hat uygulamalarına dikkat etmelerini istiyoruz. Aksi taktirde fazla vergi ödemek zorunda kalırlar.’

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı Kapıkule, Hamzabeyli ve İpsala sınır kapılarında, kırmızı ve yeşil hat uygulamasına bugünden itibaren başlandı.

Sabah


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.