Yunan Sahil Polisi Kaçakları Denize Attı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

İzmir’in Çeşme ilçesi açıklarında, 42 kaçak göçmeni taşıyan bir teknenin battı. Olayda 3 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin 2’sinin kadın, 1’inin çocuk olduğu belirtildi. Kazada sağ olarak kurtarılan 32 kişi ise İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldü.

ULUSLARARASI SULARDA YUNANLILAR FARKETTİ

Sağ kurtarılan kaçaklardan Yusuf Muhammed, Yunanistan üzerinden İsveç’e gitmek için yola çıktıklarını ifade etti. Muhammed şunları söyledi: ‘Yunan komandoları bizi yakaladı. Hepsinin yüzlerinde kar maskeleri vardı. Bazılarımızı dövdüler. Yarım saat sonra büyük bir gemiye bindirdiler. Gemide üstüste bir vaziyette yolculuk yaptık. Daha sonra bizi denize attılar. Yüzme bilmeyen iki kadın ve bir çocuk gözümüzün önünde boğularak öldü.’

ARAMALAR DEVAM EDİYOR

Kameralara konuşmak istemeyen bir kadın ise Yunan teknesindeki görevlilerin kendilerini denize atlamaya zorladığını, bu sırada iki kadının çocuklarının yüzme bilmediğini söylediğini aktardı. Sahil Güvenlik ekiplerince yakalanan 32 kaçağın jandarmadaki işlemlerinin ardından Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne teslim edileceği belirtildi. Bu arada Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığı ekipleri, henüz bulunamayan kaçak göçmenleri arama çalışmaları içinde, kazanın meydana geldiği iddia edilen noktada 1 helikopter, 2 sahil güvenlik botu ve balıkçı teknelerinin yardımıyla yüzey tarama faaliyetini sürdürmeye devam ediyor.

Bazı kaçaklar eve sığınmış

Öte yandan teknede bulunan 42 kaçaktan bazılarının, botun batmasının ardından yüzerek geldikleri Azmak Koyu’ndaki bir eve sığındıkları öğrenildi. Teknede Jandarma ekiplerinin takibi sonucu Çatalazmak mevki yakınlarındaki evde 8 kaçağa ulaşıldı. Aralarında çocukların da bulunduğu kaçaklar, Çeşme Alper Çizgenakat Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi.

Yeni Şafak


İçeriği Paylaş