Yalova’dan Mesleki Eğitime Destek

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

20 – 24 Haziran 2012 tarihleri arasında Yalova’dan bir heyet Kosova ziyaretinde bulundu.Yalova Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi yetkilileri ile öğretim üyeleri ve İlim Yayma Vakfı yetkililerinden oluşan sekiz kişilik heyet, Priştine’de ki temasları ardından ESNAF İşadamları ve Esnaflar Derneğini de ziyaret edip, Esnaf Derneği Başkanı Ediz Çabrat ve Yönetim Kurulu üyeleriyle görüşmelerde bulundu

 

20 – 24 Haziran 2012 tarihleri arasında Yalova’dan bir heyet Kosova ziyaretinde bulundu.Yalova Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi yetkilileri ile öğretim üyeleri ve İlim Yayma Vakfı yetkililerinden oluşan sekiz kişilik heyet, Priştine’de ki temasları ardından ESNAF İşadamları ve Esnaflar Derneğini de ziyaret edip, Esnaf  Derneği Başkanı Ediz Çabrat ve Yönetim Kurulu üyeleriyle görüşmelerde bulundu.

ESNAF Derneği Başkanı Ediz Çabrat konuklara derneğin kuruluş, amaç ve faaliyetlerinden kısaca bilgi verdi.

Yalova heyetinde yer alan Yalova Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Prof.Dr.İsmail Adak,İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi kurucusu Rektörü Pro.Dr.Adem Esen,Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Hüseyin Yıldırım ve diğer heyet üyeleri konuşmalarında Kosova’da bulunmalarının amaçlarından söz ettiler.

Kosova’da  iki yönde incelemeler gerçekleştirdiklerini belirten konuşmacılar, biri ticari ve ekonomi alanda Kosova’ya destek olmak ve ikincisi Kosova’da bir üniversite kurmak amacında olduklarını vurguladılar.

Ticari ve ekonomi alanında işsizlik oranı yüksek olan Kosova’ya yardımda bulunmak istediklerini belirten konuklar,  bunu da buradaki işsiz gençlere Yalova Üniversitesin’de sanayi ile ilgili programlar sunarak sertifika vermek ve bu gençleri iş güç sahibi haline getirmek projeleri hazırlandığını bildirdiler.  Konuşmacılar bu yönde ESNAF Derneğinin yürütüğü Mesleki Ara Eğitim projesine destek olmak hazırlığını belirttiler.

Aynı zamanda konuklar Kosova’da spesifik, geleceğini ilgilendiren bölümleri oluşturabilecek bir üniversite kurabilmek konusunda da çalışmlarda bulunduklarını bildirdiler.

Bu iki projenin gerçekleşmesinde Kosova lider ve sivil toplum kuruluşlarıyla oturup bilgi alışverişinde bulunduklarını bildiren Türkiye’den gelen heyet, ziyaretin tamamlanmasından sonra  eğitim, ticari, sanayi alanlarında Kosova’ya sunulabilinecek katkıyla ilgili planların hazırlanacağını vurguladı.

Görüşme,  karşılıklı olarak hediyelerin verilmesiyle sona erdi.

http://www.kosovahaber.net


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.