Bulgaristan-Yunanistan Hükümetlerarası Toplantısı

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan Başbakanı Çipras:- “Ege Denizi’ni Karadeniz’e bağlayacak Burgaz-Dedeağaç hızlı tren bağlantısı kurmayı planlıyoruz” – Bulgaristan Başbakanı Borisov: – “Kriz ortamında daima Yunanistan’la birbirimize destek verdik. Bu bölgede istikrara ihtiyaç v

SOFYA (AA) – Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, “Ege Denizi’ni Karadenize bağlayacak Burgaz-Dedeağaç hızlı tren bağlantısı planlıyoruz.” dedi.

Çipras ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Bulgaristan-Yunanistan 3. Hükümetlerarası Toplantısı’nın ardından, Sofya’daki Boyana Cumhurbaşkanlığı’nda ortak basın toplantısı düzenledi.

İki ülke hükümetlerinin tarihsel birtakım görüş ayrılıklarını geride bırakıp, özellikle turizm ve ticaret alanlarında iş birliği yapması gerektiğini belirten Çipras, “Bulgaristan ve Yunanistan bölgenin yaşadığı bu zor zamanlarda yapıcı bir iş birliği örneği verebilecek iki ülke olabilir.” diye konuştu.

Çipras, “Ege Denizi’ni Karadeniz’e bağlayacak Burgaz-Dedeağaç hızlı tren bağlantısı kurmayı planlıyoruz. Biz, Yunanistan’da, artık ortak bir merkez oluşturmak suretiyle, Burgaz-Dedeağaç Boru Hattı Projesi’ni yeniden ele alıp değerlendiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

– Bölgedeki krizler

Bölgede, ciddi tehditler yaşandığına işaret eden Çipras, “Üç tane krize tanık oluyoruz. Bunlardan biri ekonomiktir. Bu kriz, önemli ölçüde Yunanistan ve daha küçük çapta Bulgaristan’ı etkilemiş bulunuyor. İkincisi mülteci krizi. Bu daha çok Yunanistan’ı etkilemiştir. Üçüncü olarak güvenlik krizi yaşanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Çipras, Avrupa’daki mülteci krizini aşmak üzere Bulgaristan ile ortak hareket edeceklerini ve bu gibi toplantıları bir gelenek haline getireceklerini bildirdi.

Bulgaristan Başbakanı Borisov da “Kriz ortamında daima Yunanistan’la birbirimize destek verdik. Bu bölgede istikrara ihtiyaç var. Farklı siyasi ailelere ait olmamıza rağmen kritik alanlarda hem fikiriz.” dedi.

İki komşu ülkenin önünde bulunan tüm riskleri değerlendirdiklerini anlatan Borisov, “Ülkelerimiz, savunma alanında tam uyum içerisinde hareket edecek ve olası sorunları Avrupa Birliği’nin (AB) gündemine birlikte götürecek.” diye konuştu.

– Sel baskınları ele alınacak

Borisov, sonbahar ve kış döneminde Bulgaristan’da barajların taşması sonucu Yunanistan’daki sel baskınlarının önlenmesi için karşılıklı görüşmelerin yapılacağına dikkati çekti.

– Ortak çalışma

Enerji projeleri konusunda iki ülkenin daha esnek olması gerektiğini vurgulayan Borisov, “Biz, AB’nin dış sınırını oluşturuyoruz ve bundan sonra projeler konusunda sonuç elde etmek ve iki ülkenin de bu projelerden çıkartılmasını önlemek üzere, ortak çaba göstereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Borisov, ikili ülke arasındaki ilişkilerin karşılıklı güven ve anlayış temelinde olduğunu anımsatarak “Balkanlar’da bunalımlar çok kısa sürede patlak verir. Tarih bunu daha önce göstermiştir. Biz, bölgede barış ve güvenliği korumak istiyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

– Mutabakat imzalandı

Hükümetlerarası toplantının ardından, Bulgaristan ile Yunanistan arasında turizm, eğitim ve kültür alanlarında iş birliği ve ortak çalışma mutabakatları imzalandı.

Öte yandan, Yunanistan Başbakanı Çipras, Bulgaristan’daki temasları kapsamında, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev tarafından da kabul edildi.

Kaynak: AA


İçeriği Paylaş