Vize sorunu Türk ve Rus turistleri Bulgaristan’a seyahat etmekten vazgeçtiriyor

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’ın kış yerlerinde Rusya ve Türkiye’den neredeyse hiç turist yok. Bunun nedeni sadece pandemi durumu, negatif PCR testinin ibraz gerekliliği ve yeni bir koronavirüs dalgası korkusu değil. On yılı aşkın bir süredir en büyük sorun vize işlemleri ve geçerlilik süreleri.

Pandemi koşullarında dünya pazarında turist çekmek için amansız mücadele veriliyor. Turizm endüstrisine cömertçe yardım ediliyor. Elbette Bulgaristan bundan istisna. Geçen yıl yaz turizm sezonu tamamen dibe vurdu, sektörün gelecek sezona yönelik tahminleri iyi değil. Kış tatil yerlerinde de otelcilerin gözdesi olan Rusya, Türkiye, İsrail’den gelen yabancı turistler görünmüyor.

Covid-19 salgını geçici bir açıklama olsa da hantal prosedürler ve hükümetin turist vizeleri üzerine düşünmemesi on yıldan fazla bir süredir sorun teşkil ediyor. Bansko kış tatil beldesini Rus ve Türk turistler için favori bir yere dönüştürmek için çalışan Bansko’da sektör temsilcileri, sorunu bir kez daha gündeme getirdi.

Turizm İşletmeleri Birliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Nemutlu, Bulgaristan Ulusal Radyosu’na (BNR) verdiği demeçte, “Turistlere verilen vizeler tek girişli. Vize, ülkeye giriş yapmak için bir araç ve aynı zamanda vize çıkartmak zaman alıyor. Bir vize bedeli 70 Euro. Elektronik vize başvurusu yapılamıyor, vize çıkartmak zaman kaybettiriyor… 4-5 aylık bir sezondan bahsediyoruz. Çok girişli vizeler verilirse, turist birkaç kez ülkeye gelecek” dedi.

Yıllardır Bansko’daki turizm işletmecileri ve İstanbul, Bursa ve Türkiye’nin diğer büyük şehirlerindeki meslektaşları bu sorunun çözülmesi için çağrı yapıyor.

Türkiye pazarında Bansko’nun reklamını yapan iş insanı Erol Çetin, “Vize sorunu turistleri Bulgaristan’a gelmekten vazgeçtiriyor” dedi.

Turizm İşletmeleri Birliği Bansko Şubesi Başkanı ve Bulgaristan Otelciler ve Restorancılar Birliği Derneği Başkan Yardımcısı Malin Bistrin’in ifadesine göre, devletin Rus ve Türk turistlerine yönelik vize konusunda kararsız kalması Bulgar sanayicilerine karşı işlenen bir suç sayılır.

Bistrin, “Ve birisi size vize kısıtlamalarının Avrupa Birliği (AB) kurallarının mantığına uygun olduğunu söylerse, örneğin Yunanistan’ın Türk turistlere 6 – 12 aylık bir süre için geçerli çoklu giriş vizesi vermesi gerçeğini nasıl açıklayabiliriz?” diye retorik soru sordu.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş