AB yolundaki Kosova’ya Avusturya desteği

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

avusturyaaa

Avrupa birliği ile Kosova arasında imzalanan İstikrar ve Ortaklık anlaşmasının meclis onayına sunulmasından önce, Avusturya Başbakanı ziyaret ettiği Kosova meclisinde muhalefete uyumlu olun çağrısı yaptı

 

Kosova Meclis Başkanlık Kurulu toplantısında, 2 Kasım Pazartesi günü düzenlenecek Meclis oturumunda İstikrar ve Ortaklık Anlaşması oylamaya sunulması kararı alındı. Kendin karar Al hareketi milletvekilleri, oturumun Pazartesi günü düzenlenmesi konusunda fikir birliğine vardıklarını belirtti. Muhalefet milletvekilleri gündem maddesinin İstikrar ve Ortaklık Anlaşması olacağını söyleyerek, muhalefetin de oturuma katılacağını dile getirdi.

Başbakan İsa Mustafa, Dışişleri Bakanı Haşim Tacı ve Entegrasyon Bakanı Bekim Çollak ortak basın toplantısı düzenleyerek, İstikrar ve Ortaklık Anlaşmasının imzalanmasıyla ilgili bilgi verdiler. Anlaşmanın imzalanmasının, tarihi ve 2008 bağımsızlık ilandan sonraki en önemli olaylardan biri olduğu belirtildi. Ülke yetkilileri, muhalefetin anlaşmanın Meclisten geçmesine mani olmayacaklarına inandıklarını dile getirdi.

AVUSTURYA BAŞKANINDAN MUHALEFETE UYUMLU OLUN ÇAĞRISI

Kosova’ya bir ziyaret gerçekleştiren Avusturya Başkanı Heinz Fischer, mecliste milletvekillere hitaben yaptığı konuşmasında siyasi çoğulculuğa saygı gösterilmesi çağrısında bulunarak Brüksel’de Sırbistan ile varılan anlaşmalara sayı gösterilmesi gereğine işaret etti. Ülke ulusal çıkarlarının öncelliği oluşturması gereğine vurgu yapan Avusturya Başkanı Heinz Fischer, ülke uğruna dış politikada ortak bir dille faaliyetlerin sürdürülmesini talep etti.

“Demokrasi mükemmel değilse de bunu geliştirmek gayretini sürdürmeliyiz.”diyen Fischer, Kosova’ya dair olumlu tutumu savunarak Balkan’larla ilgili Avusturya’nın kararlı ve kesin bir politika sürdürdüğünü söyledi.

NATO üyesi olarak Avusturya’nın Kosova’nın bağımsız bir ülke gibi tanınma ve ekonominin canlanması yönünde çalıştığını açıklayan Avusturya Başkanı Fischer, Meclis’teki konuşmasında Brüksel’de Sırbistan ile varılan anlaşmalara saygı gösterilmesi gereğini ortaya koydu.

Kosova’nın önceliğinin Avrupa Birliği yolu olduğunu belirten Fischer, bunun için kriterlerin yerine getirilmesini talep etti.

Meclis’te yapılan bu konuşmadan sonra Yahyağa ve Fischer, Prizren’e hareket gitti.

Kaynak: Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş