7. Uluslararası Hıdırellez Bayramı Kocaeli’nin Markası Oldu

Bal-Türk'ten Haberler Çayırova Gebze Haberler Karamürsel Körfez Şubelerden
İçeriği Paylaş

7. Uluslararası Hıdırellez Bayramı 2000’e yakın katılımcı ile dolu dolu bir program sonunda tamamlandı.

Bal-Türk Derneği ile katılımcıların baştan sona bütün adet ve ritüellerini eksiksiz gerçekleştirdiği 7.Uluslararası Hıdırellez Bayramı bu yıl beklenen yoğun yağmur nedeni ile Kocaeli Kongre Merkezine alınmıştı. Kocaeli’de yaşayan Rumeli Balkan Camiasının ve şehrin markası haline gelen Hıdırellez bayramı halkımız tarafından yoğun ilgiyle takip edildi.

Tahir Başkan Kazanı Çıkarttı

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneğinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile bu yıl 7.sini düzenlediği Uluslararası Hıdırellez Bayramı 2. gün kutlamaları Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın bakır kazanı gül dibinden çıkartması ile başladı. Kocaeli Kongre Merkezi’ndeki Hıdırellez Bayramı programında vatandaşların Hıdırellez coşkusuna ortak olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın program kapsamında; bayramın birinci günü Balkan Evi’ne gömülen bakırın topraktan çıkartılması ritüeli sembolik olarak Kongre Merkezi Bahçesi’nde gerçekleştirildi. Başkan Büyükakın, vatandaşlar, çocuklar ve dernek başkanları ile birlikte kazanı sembolik olarak topraktan çıkarttı.

Hıdırellez; yaratıcı, doğa ve kardeşlerimizle yeniden kucaklaşmaktır

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Hıdırellezi geçmişten geleceğe aktarılan son derece anlamlı ve renkli geleneklerin yaşatıldığı bir dizi etkinlikle kutladı. Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği ile bu yıl 7.’si düzenlenen Uluslararası Hıdırellez Bayramı yüzlerce yıllık gelenekleri genç kuşaklara taşıdı. Hıdırıllez Bayramı kapsamında gerçekleştirilen etkinliğe katılan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Bugün sadece insan ile insanın değil aynı zamanda insanla doğanın, yaratıcının arasındaki misakın ve anlaşmanın da yenilenmesi olarak görülmeli. Hıdırellez yaratıcı, doğa ve kardeşlerimizle yeniden kucaklaşmaktır” dedi.

“BALKANLAR BİZİM GÖNÜL COĞRAFYAMIZ”

Başkan Büyükakın, konukların alkışları arasında sahneye gelerek bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında tarihi, kültürel ve kardeşlik bağlarımızın olduğu Balkan Coğrafyası’na değinen Başkan Büyükakın, “Balkanlar bizim gönül coğrafyamız. Tıpkı Türk Cumhuriyetlerinde, Orta Doğu’da olduğu gibi. Balkanlarda da gönlümüzü bıraktık geldik. Orada dostlarımız, akrabalarımız, hatıralarımız, geçmişimiz var. Daha önemlisi geleceğimiz var. Onun için diyoruz ki, oradaki varlığımızı, kardeşlerimizi, bağlarımızı asla unutmayalım, her geçen gün daha da güçlendirelim. Bu bağları güçlendirmenin gereklerini tek tek yerine getiriyoruz. Oradan buraya gelen programlar, buradan orada yapılan programlar ile yeni dostluklar ve yeni hatırlayışlar ortaya koyuyoruz” dedi.

ÇOCUKLARINIZLA KATILMANIZ ÇOK ANLAMLI

Balkan Türkleri derneklerininin yaptığı organizasyonlarda en beğendiği şeylerden birinin bu etkinliklere çocukların dahil edilmesi olduğunu ifade eden Başkan Büyükakın,”Bu mirası, kültürü çocuklarınıza aktarmanız nedeniyle sizleri tebrik ediyorum. Hıdırellez’in Yaratıcı, doğa ve kardeşlerimizle barışmamıza yeniden kucaklaşmamıza ve daha güzel günlere vesile olmasını temenni ediyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

GÜNAY UZUN’DAN BAŞKANA TEŞEKKÜR

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Günay Uzun, kendilerine verdiği destek için Başkan Büyükakın’a teşekkür etti. Uzun, “Ramazan ayında ezan seslerimizin duyulmadığı Balkan topraklarına gittik ve kardeşlerimizle iftarlar yaptık. Ezanımızın okunmadığı topraklarda 3 binden fazla kardeşimize iftar verdik. Bu imkanları bize sağlayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyakakın’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

Program, Prof. Dr. Tufan GÜNDÜZ’ün Balkanlardaki Türklük ve Müslümanlık tarihi ve gelişimi hakkındaki konuşması ile devam etti. Önemli detayları aktaran hocamızın konuşmasından sonra MAPHOYTAG sahneyi devralarak çeşitli Balkan Oyunlarını sergileyerek katılımcılarında oyunlara eşlik etmesini sağladı. Gecenin finalini ise Kenan Serhat İNCE ve orkestrası katılımcıları Balkan Türkülerine doyuran bir performans ile yaptı.

İKİ GÜN GELENEKLERLE DEVAM EDEN BAYRAM SEVİNCİ

7. Uluslararası Hıdırellez Bayramının birinci günü Seka Kültür alanı içindeki Balkan Kültür Evi’nde bir araya gelinerek, yedi kapıdan su toplandı. Toplanan sular bakır içine konulan dilekler ve çiçekleri ıslatmak için kullanılarak bakırı gülün dibine gömme ritüeli gerçekleştirildi. Buradaki etkinliğin ardından heyet, Derince’ye geçerek Çoban Vardiya Değişimi, Koyun Sağma geleneklerini yaptı ve kurban kesti. Akşam saatlerinde Balkan Evi’ne dönen vatandaşlar buradaki Hıdırellez Sohbetine katıldı. Hıdırellez Bayramı’nın ikinci günü ise 07.00’de Balkan Evi’nde söğüt dalı asma ritüeli ile başladı. Bu geleneği çiğ toplama ve yoğurt mayalama etkinlikleri takip etti.

 

 


İçeriği Paylaş