Üsküp Saat Kulesi Restore Edilecek

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Üsküp’ün tarihi Sultan Murat Camii’nin yanında bulunan Üsküp Saat Kulesi TİKA tarafından restore edilecek.
Konservasyon Merkezi Müdiresi Ema Petrova, Saat Kulesindeki hasarla ilgili bir ön rapor hazırlanması gerektiğini, bunun ardından dış cephe, kubbe, merdiven ve pencereleri kapsayan onarım çalışmalarına başlanılacağını ifade etti. Petrova,Üsküp Saat Kulesi’nin onarım çalışmaları ile ilgili TİKA ile görüşüldüğünü, geçen yıl TİKA ile cephe onarımı için sözleşme imzaladıklarını bu yıl ise Saat Kulesi’nin tamamının onarımını kapsayacak bir çalışma hususunda anlaşmaya varacaklarını ifade etti. Petrova şu ana kadar yapılan analizlere göre Saat Kulesi’nin onarımı için 120 bin avroya ihtiyaç duyulduğunu belirtti. TİKA Üsküp temsilciliği ile görüşüldüğünü kaydeden Petrova, “TİKA ile Sultan Murat camii ve Saat Kulesi ile ilgili son durumu değerlendirdik. Bu yıl içerisinde caminin temellerinde sondaj çalışmaları yapıldı.” dedi. Petrova önce Saat Kulesi’nin durumu hakkında detaylı proje hazırlanması gerektiğini ve onarım çalışmalarının bu aşamanın ardından başlayabileceğini söyledi. Projeye, göre Üsküp Saat Kulesi’nin iç ve dış onarımı yapılacak.

Sultan Murat camii 

Sultan Murat Camii Üsküp’te Osmanlı döneminde inşa edilen ilk camilerden biridir. Cami 1436 yılında Sultan Murad tarafından inşa edilmiştir. Bu cami Hünkar Camii, Camii Atik ve en son Saat Kulesine olan yakınlığından dolayı halk arasında saat camii olarak da bilinmektedir. Eskiden günümüze kadar dimdik bir şekilde ayakta duran bu tarihi eser, bugüne kadar birçok defa hasar görüp tamir edilmiştir. Caminin girişinde üç kitabe bulunuyor. Bu kitabelerde caminin tarihçesi yazılıdır. Birinci kitabede caminin Hicri 840 (Miladi 1436/1437) yılında Sultan Murad tarafından yaptırıldığını fakat 1537/38 yıllarında yandığını ve 1539 yılından 1542 yılına kadar temelden tamir edildiği ve ikinci kitabede ise caminin ikinci kez yangına maruz kaldığı yazılıdır.

http://mk.zaman.com.tr


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.