Sütaş’ın Balkanlar’daki ikinci yatırımı Romanya

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sektöründe Türkiye’nin lider markası Sütaş, Makedonya’dan sonra Balkanlar’daki ikinci yatırımını Romanya’ya yaptı. Bükreş’teki en büyük İsrail yatırımı için masaya oturan Sütaş’ın ve TÜSİAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Tnuva şirketinin tesislerini devralmak için anlaşmaya vardı.
Yaklaşık 8 yıl önce 80 milyon dolarlık yatırımla Romanya’ya giren Tnuva, düşük fiyat politikasıyla pazarın güçlü oyuncuları arasına girmeyi başardı. Ancak Avrupa’daki krizin etkisiyle firma geçen sene tesisi kapatmak zorunda kaldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Yılmaz, “Sütaş, doğal lezzetini yaymak üzere büyümeye devam ediyor. Romanya ile birlikte 1 yıl içinde Balkanlar’daki ikinci yatırımımızı yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Romanya’daki tesisimizin devreye girmesiyle birlikte Avrupa Birliği pazarlarına da ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi. Romanya’nın Balkanlar’da çok önemli bir pazar olmasının yanı sıra Avrupa için stratejik öneme sahip bir erişim noktası olduğunu vurgulayan Yılmaz, Romanya’daki tesislerinin günlük 500 tonluk kapasiteye sahip olduğunu ve ülkede bu kapasitenin gerektirdiği süt üretiminin gelişmesi için üniversite, üreticiler, sektörün diğer paydaşları ve hükümetler ile işbirliği içerisinde çalışacaklarını aktardı. Yılmaz’ın verdiği bilgiye göre, ürünlerinin doğallığının ve kalitesinin güvencesi olan Sütaş’ın “Ottan Sofraya” entegre iş modeli Romanya’da da uygulanacak. Süt ürünleri tesislerinin ardından, süt hayvancılığı çiftlikleri, yem fabrikası, geri kazanım ve enerji üretimine yönelik tesisler ile yatırımlarına devam edeceklerini belirten Yılmaz, “Bir yıl içerisinde Sütaş’ın Romanya’daki doğrudan istihdamının 300 kişiyi aşmasını, yatırımlar tamamlandıktan sonra ise bu sayının 500’e ulaşmasını bekliyoruz.” diye konuştu. EKONOMİ SERVİSİ

http://www.zaman.ro


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.