Borisov ajan “Buda” olduğunu reddediyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Dün Bivol web sitesinde, 1996 yılında Borisov’un ajanlık kaydı ile ilgili belgelerin yayınlandıktan sonra, Başbakan Boyko Borisov “Presa” gazetesi önünde TSSBOP ajanı olduğu yöndeki bilgileri reddetti. Borisov yayınlanan belgelerin doğruluk açısından, yorumda bulunmayı istemedi ve subayın yaptığı öneri hakkında, bilgisi bulunmadığını iddia etti. Söz konusu subay Mladen Georgiev, daha sonra Borisov’un güvenlik şirketi İPON’da genel müdür görevi üstleniyor, şimdilerde ise Ulusal Güvenlik Devlet Ajansında(MİT’e eşdeğer) genel sekreterlik yapıyor. Başbakan “Ne ajan “Buda” oldum, ne de bir belge imzaladım” iddiasında bulunuyor.
Ona göre bu belge olumlu bir şey, ancak çıkarılma zamanı açısından, kötü gibi gösterilmeye çalışılıyor. Borisov “Bu işin temelinde Slavi Binev ve “Bankya” grubu bulunuyor” dedi.

Bivol web sitesinde şu ifadeler kullanılıyor: “Onun ajan olarak kazanılma nedeni, “ilginç kişilerle olan irtibatı”(yeraltı dünyasından kişilerle) gerekçe olarak gösteriliyor. Onu yöneten subay, ajan adayı Borisov’un, serviste daha üst düzey görevler alma kalitesine ve potansiyeline sahip olduğunu yazıyor. Bu servisteki jargonda, bunun Borisov’un ihbarcı ajan olmayı kabul ettiği, dosyasının bulunduğu ve arşivde onun öncüsü olan subay tarafından imzalanan, ona ait ihbarların bulunduğu anlama geliyor.”

O dönemde suç örgütlerini yöneten kişiler, düzenli olarak gizli servise kazandırılıyormuş. Ajan olarak kaydı bulunan kişiler arasında, Aruba adasında öldürülen uyuşturucu kaçakçısı Poli Pantev, Hollanda’da öldürülen uyuşturucu kaçakçısı Kosyo Samokovetsa ve takma ada sahip olan, ancak artık aramızda bulunmayan çok sayıda daha kişi yer alıyor.

http://www.kircaalihaber.com


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.