Türkiye – Romanya arasında imzalanan ‘stratejik anlaşma’ hayata geçiriliyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye’ye resmi bir ziyaret yapan Romanya Dışişleri Bakanı Titus Corlatean, Dışişleri Bakanı Ahmet Davuoğlu ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında iki ülke arasındaki ilişkilerin stratejik anlaşmanın hayata geçirilmesi ile daha da gelişeceğini söyledi.
Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştiren Romanya Dışişleri Bakanı Titus Corlatean, iki ülke arasında “Eğitim, Kültür, Basın, Gençlik ve Spor Alanlarında İşbirliği Programı” na ilişkin imzalanan protokolün her iki ülke ilişkilerini daha da geliştireceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile imza töreninden sonra ortak basın toplantısında konuşan Corlatean, Türk tarafının gösterdiği misafirperverlik için teşekkür etti.

İki ülkenin geçmişten gelen çok güzel ilişkilere sahip olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye ve Romanya arasında sınır olmadığını belirterek, “Kara sınırı olmasa da denizden komşu kabul ettiğimiz dost ülke. Türkiye ile Romanya karşılıklı olarak Balkanlarda en önemli iki partner. 6 milyar dolar ticaret gerçekleştirdik. Bu rakamın 10 milyar dolara ulaşmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Romanya Dışişleri Bakanı Corlatean da, Türkiye ile Romanya arasında imzalanan söz konusu işbirliği protokolünün Mart 2008’de ele alındığını hatırlatarak, bugün atılan imzaların iki ülke ilişkilerini daha da ileriye taşıyacağını kaydetti. Görüşmede ele alınan konular hakkında da bilgi veren Corlatean, Romanya Başbakanı Victor Ponda’nın Ankara’ya yapacağı ziyaretin yanında ikili siyasi diyaloğun yıl içerisinde daha da geliştirmeye yönelik atılacak adımlar konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını aktardı.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 135. yılını kutladıklarını anımsatan Corlatean, iki ülke arasındaki ticaret hacminin ise hızla yükseldiğini ifade etti. Corlatean, sözlerini şöyle sürdürdü: “Romanya, Türkiye’nin 5’inci büyük ticaret ortağı ve AB dışında Karadeniz İşbirliği Teşkilatı bünyesindeki önemli paydaşlarından bir tanesi. İki ülke arasındaki ticaret hacminin yakın zamanda 10 milyar dolara çıkarılmasını öngörüyoruz. İşbirliğimizin temelinde stratejik anlamda enerji sektörü yer alıyor. Nabucco projesindeki beklentilerimiz birbiriyle örtüşüyor. Ro-Ro hatlarının, Köstence-İstanbul arasındaki deniz taşımacılığının desteklenmesi ve genişletilmesi olduğu kadar yeni hatların açılması noktasında kararlıyız.”

Corlatean, Ankara’nın AB’ye üyelik sürecini desteklediklerini belirterek, nihai üyeliğin hem Türkiye için hem AB için çok büyük bir güç kaynağı oluşturacağına vurgu yaptı.

Romanya Dışişleri Bakanı Titus Corlatean, Suriye’de halen yaşayan Türk vatandaşlarının bugün konsolosluk hizmetlerinin Romanya diplomatik temsilcileri tarafından yapıldığını söyledi.

Türkiye’ye yaptığı ilk resmi ziyaret esnasında Zaman’a röportaj veren Corlatean, Avrupa Birliği ülkeleri içinde Suriye’de halen en çok vatandaşı olan ülkenin Romanya olduğunu belirtti ve Türkiye’nin Suriye’de yaşayan Romanya vatandaşlarının tahliyesi konusunda gösterdiği yardım için teşekkürlerini ifade etti. Türkiye’nin Arap Baharı sonrası bölgede ortaya çıkan demokratik yönetimler için başarılı bir model olduğuna dikkat çeken konuk bakan, Türkiye’nin Suriyeli mültecilere kapısını açmasını takdirle karşıladıklarını ve Ankara’ya yardım konusunda söz verdiklerini de söyledi.

Ziyaret esnasında, Aralık 2011’de iki ülke cumhurbaşkanları tarafından imzalanan Stratejik Ortaklık Belgesi’nin uygulanmasına ilişkin eylem planını imzaladıklarını ifade eden Romanya dışişleri bakanı, eğitim, kültür, sanat, basın, gençlik ve spor alanlarında somut projeler içeren protokoller konusunda da anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Romanya’da 12.858 Türk ortaklı şirketin faaliyet gösterdiğini kaydeden Corlatean, Türk yatırımcılara müteşekkir olduklarını ve halen 4,3 milyar dolar ticaret hacmini yakın zamanda 10 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Bakan, her iki ülkenin NATO, Karadeniz Ekonomik İşbirliği ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci kapsamında yakın ilişkiler sürdürdüğünü vurgulayarak, Türkiye’nin AB sürecini kuvvetle desteklediklerini de sözlerine ekledi. Abdullah Bozkurt Ankara

http://www.zaman.ro


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.