Türkiye İş Bankası Priştine’de şube açtı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye’nin en güçlü ve yaygın bankalarından Türkiye İş Bankası, Priştine’de ilk şubesini törenle açtı.

Dışa açılım çerçevesinde Balkanlarda Kosova’yı üs olarak seçen Türkiye İş Bankası, 1 yıl süren çalışmaların ardından  düzenlenen  törenle, Kosova Başbakan Yardımcısı ve Kosova Ticaret ile Sanayi Bakanı Mimoza Kusari Lila, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Songül ve Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali tarafından  hizmete açıldı.

Kurdelenıi kesilmesinin ardından yaptığı açıklamada Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, Türkiye İş Bankası şubesinin açılmasının, Kosova ile Türkiye arasında her alanda sürdürülen çok güzel ilişkilerin en son en güzel göstergelerinden bir tanesi olduğunu belirtti.

Şube açılışının, iki ülke arasında ekonomik işbirliğinin en önemli örneklerinden bir tanesi olduğuna vurgu yapan Büyükelçi Ozan,  “Türkiye İş Bankası, Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomisinde ve tarihinde en önemli kuruluşlardan bir tanesidir. Bu kadar önemli, bankacılık alanında  artık marka haline gelmiş kuruluşun Kosova’da hizmet vermesi, Kosovalı kardeşlerimize hizmet vermesi, Kosova’da eminiz bir fark yaratacaktır” şeklinde konuştu.

Kosova Başbakan Yardımcısı ve Kosova Ticaret ile Sanayi Bakanı Mimoza Kusari Lila da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin en büyük ve en güçlü bankasının Kosova’da yer almasını,  Kosova ile Türkiye arasında devam  eden ekonomik ilişkilerin derinleştiğini kanıtlayan en iyi bir gösterge olarak niteledi.  Serbest  Ticaret Anlaşmasının imzalanmasına yönelik görüşmelerin sürmesinden hareketle ,2013 yılında da Türkiye ile geniş kapsamlı ekonomik ilişkilerimiz olacağını kaydeden Başbakan Yardımcısı Lila, “ekonomik işbirliği alanında yoğun bir döneme girmiş bulunuyoruz.  Türkiyer İş Bankası’nın Kosova’da şube aşması, Türk şirketlerinin Kosova’ya gösterdiği  ilginin göstergesisir. Bu da,  Kosova Hükümeti’nin yabancı sermayenin  ülkeye  gelmesi politikasıyla da bağdaşmaktadır. Hızla gelişen Türkiye ekonomisindn  öğreneciğimiz çok şey var” ifadelerini kullandı.

Kosova için önemli bir gün olduğunu belirten Kosova kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, “ İş Bankası’nın mencudiyeti,  Kosova’ya yabancı yatırımların gelmesi açısından olduğu kadar,  Türkiye ile Kosova arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi ve Kosova’da bankacılık sisteminin ilerletilmesi bakımından da büyük önem taşıyor” dedi.

“İş Bankası’nın  bir piyasaya kısa vadeli çıkarlar için değil,  orta ve uzun vadeli işbirlikler için, stratejik işbirlikler için, üretim için ve istihdam için gelir” sözleriyle açıklamasına başlayan Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Türkiye İş B ankası’nı sadece bir finans kuruluşu olarak da görmemek  gerektiğini belirtti.

Bünyesinde bulundurduğu sınayı ve sınayi olmayan bir çok iştirakiyle birlikte bu pozisyonlarını güçlendirerek farklı piyasalarda rol aldığını anımsatan Bali, “ Kosova’da da aynı anlayışla çalışacağız ve kısa süre içerisinde Türkiye’deki bankacılık bilgimizi ve  çalışma anlayışımızı buraya taşıyacağız. Kosova’nın geleceğini son derece umutlu ve parlak görüyoruz. Özellikle yatırımlar için teşvik edici bir mevzuata sahip olunması, serbest ticaret anlaşması, çifte vergilendirmenin önlenmesi gibi hususlar önümüzdeki dönemde bizim için çok daha umutlu kılıyor” şeklinde konuştu.

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali , önümüzdeki dönemde İş Bankası’nın buraya koymuş olduğu tahahüdü müşterilerine  göstereceklerini belirterek, “ Türk  işadamlarının gerek Avrupa’ya açılan kapı olarak, gerek Balkanlardaki bütün ticari ve iktisadi faaliyetlerine destek olacağımızı  göstereceğiz” ifadesini kullandı.

Türkiye İş bankası’nın Priştine’deki Şube açılış törenine, Bakan Yardımcıları, kurum ile kuruluş temsilcileri ile iş dünyasının ünlü isimleri katıldı./kosovaport/


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.