Bulgaristan Cumhurbaşkanı: Güney Akım’dan Gelir Garantisi Yok

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Güney Akım projesini sonlandırılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, kendinden önceki hükümetlere yüklendi. Rusya ile yapılan proje anlaşmasında ülkesinin kazancının gözetilmediğini dile getiren Plevneliev, proje hakkında kimsenin değerlendirmede bulunamayacağını iddia etti.

Projenin tamamen Rusya’nın elinde olduğuna dikkat çeken Plevneliev, Bulgaristan’ın Güney Akım’dan elde edeceği gelir hakkında ise bir anlaşması olmadığının altını çizdi. Plevneliev, Rusya ile yapılan anlaşmada ülkenin kazancını garanti etmediği için kendinden önceki hükümetlere yüklendi: “Önceki hükümetler gelir anlaşması yapmamış, sadece gider anlaşması imzalamış. Benim için bu büyük bir kayıptır.”

Plevneliev, konunun sadece Bulgaristan ile Rusya’yı ilgilendirmediğini, projenin sonlandırılmasının aynı zamanda AB ile Rusya arasındaki bir problem olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı, Rusya’nın AB yasalarına uyduğu takdirde bir itirazlarının olmayacağını da sözlerine ekledi.

Putin’in dün projeyi sonlandırmasıyla ilgili Bulgaristan hakkında söylediği sözler Bulgaristan’da tartışma konusu oldu. Otoriteler, ülkenin yılda 600 milyon dolar kaybettiği yorumlarını yaparken, bazıları ise Putin’in bu açıklamasını blöf olarak değerlendiriyor.

 

Kaynak: CHA

 


İçeriği Paylaş