Türkiye hızla büyürken, komşu Bulgaristan yoksullaşıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’daki Genel seçimler yaklaşırken sadece Bulgaristan medyaları değil, Türk medyaları da seçim öncesi kampanyalarını yakından takip etmeye başladı.
TRT Türk ulusal televizyonunda yaklaşık yarım saat boyunca Bulgaristan’ın sosyal ve siyasi durumunu değerlendirildi. TRT Türk’ün Bulgaristan muhabiri Sevda Dükkâncıya göre GERB ve BSP partileri haricinde aşırı milliyetçi olana Ataka partisi de parlamentoya girebileceğini söyledi. Bunların haricinde HÖH partisi de parlamentodaki temsilciliğini devam ettireceğini açıklarken yeni kurulan Hürriyet ve Şeref Halk Partisi’nin de son günlerde topladığı büyük ilginin sonucunda millet meclisinde yerini alacağı göründüğünü söyledi.
Programda Bulgaristan’ın durumunu değerlendiren USAK Balkanlar Uzmanı Muzaffer Vatansever de Türklerin yoğun olduğu bölgelerdeki sıkıntıları dile getirdi. Anadilde eğitimde de büyük gerileme olduğunu kaydederek bu bölgelerde insanların hızla yoksullaştığını anlattı.
Canlı telefon bağlantısıyla programa konuk olan HŞHP’nin Genel Başkanı Korman İsmailov “Son 10 yılda hızla büyüyen bir komşu Türkiye varken AB üyesi olan Bulgaristan’ın bu kadar yoksullaşması bence normal karşılanamaz. 1990’ların başlarında anadilde eğitim alan 114 000 öğrenci varken, geçen yılın verilerine göre bu sayı 9 000 altına düşmüştür. Yeni bir partinin Genel Başkanı olarak, genç ve eğitimli üyelerimizle kurmuş olduğumuz bu siyasi parti ile yolsuzlukların ve fakirleşmenin sonunu getirebileceğimize inanıyorum. Türklerin yoğun yaşadığı bölgelerde işsizliğin artmasıyla köylerimiz ve kasabalarımız çölleşme durumuna gelmiştir. Bu yerlerde yatırımcılar getirmek insani değerlerimize geri dönebilmemiz için var gücümüzle çalışacağımızı açıkça belirtmek isterim” cümleleriyle genç parti başkanı hedeflerini açıkladı.

İzmir AKP milletvekili ve Balkan Araştırma Merkezi Başkanı Rıfat Sait de telefonla bağlanarak Bulgaristan’daki seçimler hem Balkanlar için hem de Türkiye için önemli olduğunu dile getirdi. Bulgaristan’ın ekonomik sıkıntıda olmasının sebeplerinden biri yolsuzlukların ve halka dönük siyaset yapılmamasından kaynaklandığını açıkladı. Yeni kurulan Türk partisi bir bölücülük fonksiyonu yapmadığını tam tersine olumlu sonuçlar getireceğini de söyleyen milletvekili, önümüzdeki seçimler için başarılar diledi.
www.chinarweb.bg

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.