Seneye Ekmeğimiz Daha Az Olacak

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova’daki çiftçilere rahat yok. Bu yılki kuraklık da çiftçilere karşı geldi. Çiftçiler kurumuş topraklarında çalışamıyor. Tarımcılar Birliği, Hükümeti böyle durumlarla karşı karşıya kalan çiftçilere yardım etmemekle suçluyor.

Pazar günü Kosova Çiftçiler Birliği Federasyonu düzenlemiş olduğu basın toplantısında, önümüzdeki yıl hasat edilebilecek daha az alan ve daha az buğdayın ekileceğini, dolayısıyla bunun Kosovalılar için daha az ekmek olacağı anlamına geldiği yönünde açıklamalarda bulundu. Federasyon, sonbaharda yapılması gereken ekim gecikirse bunun sonucu olarak önümüzdeki yıl daha az alan ekilmiş ve daha düşük verim ve ürüne sahip olunacağı uyarısında bulundu.

Çiftçi Sendikaları Federasyonu başkanı Tahir Tahiri, bu durumun sorumlularından birinin, tarımsal mekanizmanın sağlanması için gerekli koşulları yaratmayan Tarım Bakanlığı olacağını söyledi. Tahiri, çiftçilere çağırıda bulunup ideal şartları beklememeleri ve yağışlar başlamadan bir an evvel ekim için en uygun olan bu dönemi kullanıp ekime başlamalarını, aksi takdirde seneye ekim yapılmamış geniş alanlarla karşı karşıya kalma riskinin yüksek olduğunu söyledi.

Gelecek yıl daha düşük verim elde edilirse suçun çiftçilerde olmayacağını söyleyen Tahiri, Ticaret Bakanlığı\’nın çiftçiler için petrol fiyatlarının % 50 daha ucuz olacağı sözünü vermesine rağmen çiftçilerin yine gübre, tohum ve yağ için çok yüksek fiyatlar ödediğini söyledi.

Tarım Bakanlığı yetkilileri, sonbahar ekimi için en uygun zamanın 15 Ekim- 15 Kasım arasında olduğunu ifade ederken Tahir’nin açıklamalarını yalanlayarak ekim işlerinin zaten başladığını belirtti. Geçmişte ekili alanlarda 14 bin hektarlık bir artış olduğunu söyleyen Tarım Bakanlığı Sözcüsü Adil Behramaj, bakanlığın tekrar ekim alanlarında artışı beklediğini, ancak tam ekili alanlardaki artış miktarını sonbahar ekiminden sonra bilineceğini söyledi.

Kosova Haber


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.