Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nda Sofya Üniversitesi 651’ci yerde bulunuyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Mühendislik eğitimiyle dünyanın en iyi üniversitesi kabul edilen ABD’deki MIT (Massacuhusetts Institute of Technology) 2004 yılından bu yana üniversiteleri sıralayan QS’in (Quacquarelli Symonds) listesinde birinci sırada çıktı. Bulgaristandan Sofya Üniversitesi ise 651’ci yerde bulunuyor.
QS World University Rankings (QS Dünya Üniversite Sırılaması) listesinde 2011 yılında ilk sıralamada Cambridge Üniversitesi yer alırken, bu yıl MIT birinci oldu. Listenin ilk 10’unda 4 İngiliz, 6 ABD üniversitesi yer alıyor.
Amerikan üniversitesi sayısı ise 31. Geçen yılki listeyle kıyaslandığında ilk 20’ye girebilen tek üniversite Kanada’daki Toronto Üniversitesi oldu. MIT’in birinciliğine etken olan unsurların başında sayısı artan yabancı akademisyenler gösterildi. Dünyanın en iyi 700 üniversitesinin yer aldığı sıralamada listeye 9 da Türk üniversitesi girdi. Bilkent 401-450, Ortadoğu Teknik Üniversitesi 451-500, İTÜ, Sabancı ve Koç 501-550, Boğaziçi, Hacettepe, İstanbul 551-600, Çukurova 601 bandında yer aldı.
Ajans BG

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.