HÖH Liderine Karşı Suikast Davası

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Ahmet Doğan, doktor raporu gösterip kilit tanık olduğu davayı ikinci kez erteletti.

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu iktidar ortağı Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) onursal lideri Ahmet Doğan’a karşı suikast girişimiyle ilgili dava tekrar ertelendi.

Ahmet Doğan, 24 Eylül’de ilk duruşması yapılması öngörülen davaya katılmayacağını belirterek, doktor raporu sundu. Kilit tanık olan Doğan, bir süre önce davanın başlamasının planlandığı günde de mahkeme salonunda hazır bulunmamış, ardından rahatsızlığı gerekçesiyle doktor raporu göndermişti.

Bulgaristan siyasetinde 24 yıldır kilit rol oynayan HÖH kurucusu olan Doğan, ocak ayında partinin kurultayında konuşmasını yaparken silahlı saldırıya uğramıştı.

Saldırgan Oktay Enimehmedov, Doğan’ın başına tabanca dayayıp üç kez ateş etmeye denemiş, silah tutukluk yapmıştı. Çıkan kargaşada kongre salonunda bulunan delegeler Enimehmedov’u linç etmeye çalışmıştı.
Tabancasının şarjöründe üç adet kurusıkı mermi bulunan Enimehmedov, cinayete teşebbüsten yargılanacak.

Saldırının yapıldığı gün HÖH genel başkanlığından istifa ederek partinin onursal başkanlığına geçen Doğan, bugüne dek herhangi siyasi veya sosyal etkinliğe bir daha katılmadı.

Varisi olarak gösterdiği Lütvi Mestan liderliğinde HÖH partisi, ülkede 12 Mayıs’ta yapılan genel seçimin ardından Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ile birlikte Başbakan Plamen Oreşarski’ye hükümet kurdurarak, iktidar ortağı olmuştu.

Mahkemenin, davanın hangi tarihe erteleneceği konusunda karar vermesi bekleniyor.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.