TRT’nin Balkan Kültür Evi’indeki çekimleri devam ediyor

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

TRT’nin Balkan Kültür Evi’indeki Çekimleri devam ediyor. TRT tarafından 21 Şubat 2013 tarihinde Balkan Kültür Evi’nde başlatılan çekimleri dün de devam etti. Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Bal-Türk’ün faaliyetlerini konu alan çekimlerin ilk bölümü 26 Şubat 2013 tarihinde tamamlanacak. Yönetmen Mine Erkan yönetimindeki çalışmalar tamamlandığında program TRT Avaz ekranlarından tüm dünyada izlenebilecek.

Çekimlerdeki temalar

İlk gün Genel Başkan Dr. Bayram Çolakoğlu’nun derneğin kuruluş ve faaliyet alanını anlatması ile başlayan çekimler, Balkan Kültür Evindeki faaliyetlerin çekimi ile devam etti. Mesleğinde başarılı olmuş göçmenlerle devam eden çekimlerin ilk meslek çekimi Bal-Türk Yönetim kurulu üyesi Doç. Dr. Selçuk Koç ile Üniversitedeki çekimlerle devam etti. Geçen hafta Balkan Kültür Evi’inde yapılan “Balkanlardan Kocaeli’ye Göç” temalı söyleşinin sunucusu Tarihçi-Yazar Volkan Şenel de Kocaeli’ye göçleri anlattı. Cumartesi günü Gebze Bal-Türk Şubesinden gelen misafirler ve özellikle Bulgaristan’daki asimilasyona direndiği için ünlü Belene Kampında hapis yatan büyüklerimizle söyleşi devam etti.

Çekimlerin öğleden sonraki bölümlerinde de Bulgarca kursuna ait çekimler yapıldı. 1951 ve 1990 göçlerine ait ibretlik hikayeler kayıt altına alındı.

İbrahim Karaosmanoğlu da konuk oldu

Çekimlerin bir bölümünde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da yer aldı. Büyükşehir Belediyesinin Seka Kültür Alanına verdiği önemi ve Belediyenin Balkanlara ilişkin faaliyetlerini anlatan Karaosmanoğlu, Balkan Kültür Evinin kendilerinin Balkanlara gösterdikleri ilginin bir göstergesi ve Bal-Türk’ün başarılı faaliyetleri olduğunu ifade etti.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu

Çekimler pazartesi ve salı günü de devam edecek.

IMG_1974 IMG_1978 IMG_1981 IMG_1983 IMG_1985 IMG_1989 IMG_1993 IMG_1995 IMG_1997 IMG_2004 IMG_2006 IMG_2009


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.