6. Uluslararası Hıdırellez Bayramına 1500 Kişilik Coşkulu Final

Bal-Türk'ten Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

6. Uluslararası Hıdırellez Bayramına 1500 Kişilik Coşkulu Final

Bal-Türk Derneği ile katılımcıların baştan sona bütün adet ve ritüellerini eksiksiz gerçekleştirdiği 6.Uluslararası Hıdırellez Bayramı yoğun katılıma rağmen başarıyla tamamlanarak Kocaeli’de Rumeli Balkan Camiasının yüz akı organizasyonu oldu.

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneğinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile bu yıl 6.sını düzenlediği Uluslararası Hıdırellez Bayramının finali muhteşem bir coşkuya sahne oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın eşi Figen Büyükakın’la katıldığı 6.Uluslararası Hıdırellez Bayramında katılımcılar Rumeli Ekrem’in şarkılarıyla eğlendi.

Hıdırellez Bayramı 2. günlük program olarak gerçekleştirildi. İlk gün programında Balkan Kültür Evinden ayrılan Hıdırellez heyeti Derince Yörükler bölgesinde koyun sağma, yoğurt mayalama ve çoban vardiyası ritüellerini gerçekleştirdikten sonra Balkan Evine geri dönerek 7 kapıdan su topladı. Ardından tüm katılımcılar dileklerini dileyerek bakır martufalın içine attı. Toplanan 7 kapının suyu dilekler kabul olsun diye bakırın içine dökülerek gülün dibine gömüldü.

2. gün sabahı güneş doğarken evin bereketini arttırsın, böcekler girmesin diye önce kapılara söğüt dalları asıldı.  Çayırlardan çiğ toplandı ve bayanlar saçlarına sürerek sağlık dilediler.  Etkinliğin finalinde en önemli ritüel olan dileklerin atıldığı ve ilk akşam gül dibine gömülen bakır martufalın açılmasına Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’da katıldı. 1000 yıla yakın süredir Balkanlar ve Anadolu’da söylenegelen maniler okunarak dilekler bakır martufaldan çıkarıldı.

Bal-Türk Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneğinin de bulunduğu Sekapark Kültür Alanında bulunan Balkan Evi bahçesinde 1500’ye yakın katılımcıya yemek ikram edildi. MAPHOYTAG Folklor ekipleri Rumeli ve Balkan oyunlarını başarıyla sergilediler. Bulgaristan Filibe’ye bağlı Mestanlı/Momçilgrad’tan gelen Metin Hassan yönetimindeki Mestanlı Zeybeklerinin Yöresel türküleri ve folklor oyunları da çok beğenildi. Rumeli Ekrem’in sahneye çıkmasıyla Hıdırellez Bayramına katılan genç yaşlı herkes Rumeli Balkan ezgilerine coşkuyla eşlik ederek doyasıya eğlendi.

6.Uluslararası Hıdırellez Bayramının finaline Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve Bulgaristan göçmeni bir aileden gelen eşi Figen Büyükakın, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Gebze İlçe Sağlık Müdürü İlhan Kadıoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kordinatörü Hasan Ayaz, Büyükşehir STK Müdürü Samet Şengöz, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Halil Dokuzlar, AK Parti İlçe Yönetiminden Halil Atay, Kocaeli Pomaklar Derneği Başkanı Dr. Orhan Eren ve yönetim kurulu üyeleri, Istırancalılar Derneği yöneticileri, BALTÜRK Geçmiş dönem Genel Başkanı Prof. Dr. Selçuk Koç, Bal-Türk onursal başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu ile Rumeli ve Balkan Derneklerinin temsilcileri katıldı.

 

 


İçeriği Paylaş