Teklas’ın Kırcaali’deki üçüncü fabrikası Ağustosun sonunda devreye girecek

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Teklas Holding Genel Müdürü Nabi Anıl, düzenlenen basın toplantısında Teklas Bulgaristan şirketinin Kırcaali’de kurduğu üçüncü fabrikanın Ağustos sonunda devreye gireceğini bildirdi. İşçi sayısının 900’dan 1200’e artacağı, önümüzdeki yılın ortasında ise 1 500’e çıkacağını paylaştı. Yeni üretim tesisine yapılan yatırımın 30 milyon avro olup, holdingin Kırcaali’ye toplam yatırımı 70 milyon avroya ulaşacak.

Sayın Anıl, “1971 yılında kurulan Teklas Holdingn, Türkiye’de 6, Bulgaristan’da 3, Rusya ve Çin’de 1’er olmak üzere toplam 11 fabrikaya sahip. Bulgaristan’daki fabrikalar en büyük. Avrupa’da her ikinci araç Teklas’ta üretilen araba parçası sayesinde hareket ediyor. Şirket, araçların soğutma sistemleri için kauçuk ve plastik parçalar üretimi yapıyor. Tam bir soğutma sistemi de üretmektedir. Elektrikmotorlarının soğutma sistemleri üzerinde de çalışılan yenilikler birimi var. 2014 yılında holdingin cirosu 220 milyon avro, Teklas Bulgaristan’ın ise 65 milyon avro” diye bildirdi.

Teklas Genel Müdürü, Bulgaristan’ın yatırım için iyi bir yer olduğunu vurguladı. Nabi Anıl, “Burada vergiler düşük. İşçilerin mesleki yeterlilikleri sorunu var. Yerel mesleki okul ve üniversitelerde okuyan öğrencileri işe hazırlamak üzere şirkette staj yapmaları sağlanıyor. Kırcaali’de işçiler fabrikada getirilen disipline zor alışıyor ve bu yüzden işten ayrılanlar da oluyor. Oysa bizim Bulgaristan’daki fabrikalarımızda en az çalışılıyor” diye altını çizdi.

Teklas’ın Kırcaali bölgesine yapılan en büyük yatırım olduğunu vurgulayan Kırcaai Belediye Başkanı Hasan Azis, “Son yüzyıl içerisinde bu kadar az zamanda bu kadar fazla yatırım yapan ve aynı zamanda sadece Bulgaristan değil Avrupa ve Amerika’ya pazarları olan ve onlara çalışan tek şirket olarak biz de Teklas’ın burada faaliyet sürdürmesinden memnunuz ve gurur duyuyoruz. En azından burada yaklaşık 800 kişiden fazla çalışan bir fabrikaya sahip olduk. Bu fabrika şehrimizde olmasaydı 800 işçi iş sahibi olmayacaktı ve onlardan yarısı Avrupa ülkelerinde veya başka ülkelerde kendilerine iş arayarak memleketlerinden uzak kalacaktı. O yüzden Teklas bizim için şehrimizi değiştiren bir şirket oldu, en yüksek teknoloji olan şirketlerden bir tanesidir. Kırcaali’nin yatırım seviyesini çok yükselten bir holding, o yüzden ben de Teklas’ın 10.yılını kutluyor ve başarıların devamını diliyorum” dedi.

Holdingin Kırcaali temsilcisi Georgi Georgiev, şirketin çok ciddi bir sosyal faaliyetler programı olduğunu belirtti. Georgiev, “Dünyadaki büyük otomobil şirketleri için ürün üretilen fabrikada bu kuruluşlar tarafından iş koşulları kontrol ediliyor, mükemmel hijyen korunuyor. İşçilere ulaşım ve gıda sağlanıyor, Avrupa’da otomobil tesislerinde mesleki yeterliliğini arttırmalarına imkan sunuluyor” dedi.

Georgiev, Teklas Bulgaristan’ın 150 şirketle işbirliği yaptığını bildirdi. Kırcaali bölgesinde de birçok kişilere iş sağladığını kaydetti. Şu anda otomobiller için de olup alüminyum tüp üretimi konusunda ortaklık yapmaya ilişkin müzakereler yürütmektedir. Ortağın Alman bir şirket olup, Teklas’ın Kırcaali yakınında satın aldığı arazi üzerine tesis kurması öngörülmektedir.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş