Lunacek: Kosova’yı tanımadan Sırbistan AB’ye giremez

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Avrupa Parlamento Başkan Yardımcısı Ulrike Lunacek, Kosova’yı tanımadan Sırbistan’ın Avrupa Birliği’nin üyesi olamayacağını söyledi

Almanya başkenti Berlin’de düzenlenen “Sırbistan ve Kosova Arasında İlişkilerin Geliştirilmesi” konulu panelde yaptığı konuşmada Avrupa Parlamento Başkan Yardımcısı Ulrike Lunacek, kim ne düşünürse düşünsün Kosova’yı tanımadan Sırbistan’ın Avrupa Birliği’nin üyesi olamayacağını söyledi.

Diğerleri arasında Avrupa Parlamentosu’nun Demokratik Politikalar Konseyi üyesi Bodo Veber ve Priştine Belediye Başkanı Shpend Ahmeti’nin de katıldığı bu panelde yaptığı konuşmada Avrupa Parlamento Başkan Yardımcısı Ulrike Lunaçek, AB-nin beş üyesinin de Kosova’nın bağımsızlığını tanıması için angaje olduğunu ve bunu yapmalarını talep ettiğini kaydederek bunun meydana gelmesi gereğini dile getirdi.

Bodo Veber ise “Kosova’dan önce Sırbistan’ın AB üyeliğine izin verilmeyecek çünkü daha geç Sırbistan’ın, Kosova’nın AB üyeliğini bloke etmeyeceğini kimse garanti edemez.” dedi.

Panelde konuşan Priştine Belediye Başkanı Shpend Ahmeti, prensip üzere Vetëvendosje’nin Sırbistan ile diyaloga karşı olmadığını ancak bu oluşumun prensipsiz diyaloga karşı olduğunu söyledi.

Ahmeti bundan başka Sırbistan’ın müzakerelerde Kosova’yı halen eşit ortak gibi görmediğini ve ülkemizde 1999 yılında gerçekleştirdiği cinayetlerin sorumluluğuyla üstlenmediğini ifade etti.

Kaynak: Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş