“Tarihe Not Düşmek: 1989 Göçü” Projesi Kitap Çağrısı

Haberler
İçeriği Paylaş

1984-1989 yılları arasında Bulgaristan Türklerine yönelik uygulanan baskı ve asimilasyon politikaları, 1989 yazında yerini zorunlu göçe bırakmış ve birkaç aylık süre zarfında 360.000’den fazla Bulgaristan Türkü, Türkiye’ye giriş yapmıştır. Diplomatik bir krizden öte ciddi bir insanlık trajedisi doğuran bu uygulamalar, günümüzde toplumsal sonuçlarıyla detaylı akademik araştırma ve değerlendirmeyi gerektirmektedir.

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) bünyesindeki AB Araştırmaları Merkezi Balkanlar Masası tarafından yürütülecek olan ve T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenen “Tarihe Not Düşmek: 1989 Göçü” projesi kapsamında, 1984-1989 yılları arasında Bulgaristan’da komünist rejim tarafından resmi devlet politikası olarak yürütülen asimilasyon sürecine tanık olmuş ve 1989 Göçü’ne maruz kalmış kişilerin anılarının kaleme alınmasıyla 5 ciltlik bir kitap serisi oluşturulması hedeflenmektedir.

Eserlerin dili Türkçe olacaktır. Kitap serisi, proje bitiminde yazarların katılımıyla Ankara’da düzenlenecek olan basın toplantısında kamuoyuna tanıtılacak ve başta üniversiteler ile şehir kütüphaneleri olmak üzere, Türkiye ve Bulgaristan’da ilgili kurum ve kuruluşlara dağıtımı yapılacaktır.

Anılarını kaleme almaya gönüllü kişilerin, en geç 10 Şubat 2013 tarihine kadar kısa özgeçmişlerini ve 300 kelimelik eser özetlerini aşağıdaki adreslere posta veya e-mail olarak göndermeleri gerekmektedir.

Son Başvuru Tarihi: 10 Şubat 2013

Yazışma Adresi: 
Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK)
Mebusevleri Mah., Ayten Sokak, No:21
06570, Tandoğan, Çankaya, Ankara.

Tel.: 0090 312 212 28 86
E-mail: proje1989@usak.org.tr

* Proje ile ilgili her türlü soru ve detaylı bilgi için e-mail üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.