Bulgaristan ve Türkiye 114 km. doğalgaz boru hattı için anlaştı

Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye’nin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bulgaristan Ekonomi ve Enerji Bakanı Dragomir Stoynev ile yaptığı görüşmede Türkiye ile Bukgaristan arasındaki doğalgaz boru hattının 2 yıla kadar tamamlanması kararına varıldı. Somut vadelerin verilmesini ikili ilişkilerde bir başarı olarak niteleyen Stoynev, mart ayında hattın inşası ve yapım süresi konusunda somut bir anlaşma imzalanacağını kaydetti. Gaz boru hattının 114 kilometre uzunluğunda olacağının altını çizen Taner Yıldız ise, karşılıklı görüşmelerde hem doğalgazda hem elektrikte iletim hatları bağlantılarının inşa edilmesi söz konusu olduğunu belirtti. Türkiye’de yapılması öngörülen nükleer elektrik santralinin yerinin henüz tespit edilmediğini ve 5 ayrı yer üzerinde durulduğunu aktaran Yıldız, risklerin azaltılıp güvenli santrallerin kurulması yönünde çalışmaların olması gerektiğini açıkladı. Bulgaristan’ın Ulusal Elektrik Şirketi (NEK)’nin, Tür­kiye’ye elektrik ihracatını kolaylaştıracak olan ve Türk sınırlarında yer alacak ortak bir şirketin kurulması da karara bağlandı. Stoynev, “NEK’in durumu pek iyi değil, fakat bu adımlarla iyileşeceğini düşünüyorum.” dedi.

Siyasi istikrarla döviz pariteleri büzülecek

Türkiye’de, bağlantı hattının yatırım büyüklüğü ve yapacak şirket hakkında sorulan soruyu cevaplayan Yıldız, bunun fizibilite çalışmalarının sonuçlandırılmasının ardından kamuyla paylaşılacağını söyledi. Türkiye’deki kur artışının enerjiye olumsuz etki yaptığını itiraf eden Yıldız, “Kurun ekonomi üzerinde bir krize dönüşmesi söz konusu değildir. Bunu ilgili arkadaşlarımız gayet iyi yönetmektedirler. Ancak enerjideki maliyetlerimizin yükseldiği de önemli bir gerçektir. Biz petrolü ve doğalgazı dövizle alıp TL ile satan bir ülkeyiz ve bu maliyetin yükseldiğini hep birlikte görmekteyiz. Siyasi sebeplerle yükselen paritenin yine siyasi istikrarla beraber eski noktalara düşe­ceğine inanıyorum.” dedi.

Elektrik kesildi

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nda yapılan basın toplantısı esnasında, Bakan Taner Yıldız nükleer enerji hakkında konuşma yaparken bir anda elektrikler kesildi ve geldi. Sözüne bu beklenmedik olaya rağmen devam eden Yıldız, elektriklerin yeniden gelmesiyle Bulgar meslektaşına yönelerek, “Herhalde size şaka yaptılar” sözlerini kullandı.

Beynur Süleyman

zaman.bg


İçeriği Paylaş