Romanya’dan dünyaya; barış, sevgi ve dostluk mesajları yankılandı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Lumina Eğitim Kurumları’nın düzenlediği “Türk – Romen Kültür Gala’sı, Bükreş Sala Palatului’de düzenlendi. Gala’da yaklaşık 300 öğrencinin birbirinden etkileyici; şiir, şarkı ve gösterileri 5 bin kişi tarafından büyük bir hayranlıkla izlendi. 
Haftalardır büyük bir heyecanla beklenen “Türk – Romen Kültür Gala’sı, 300 öğrencinin büyük bir maharetle sergiledikleri muhteşem bir kültür ziyafeti ile noktalandı. Siyaset, ekonomi, sanat ve medya dünyasından çok sayıda isimlerin katıldığı programda Bükreş Sala Palatului’yi tıklım tıklım dolduran 5 bine yakın seyirci unutulmaz anlar yaşadı.

Lumina Eğitim Kurumları’nın düzenlediği Romanya’nın çok kültürlü en büyük organizasyonu “Türk – Romen Kültür Galası”nı ünlü Romen sunucu Andreea Marin ile Türkiye’den tecrübeli isim Kemal Ayyıldız birlikte takdim etti.

Gecede ayrı ayrı birer konuşma yapan ve dereceye giren öğrencilere ödüllerini veren başbakan yardımcısı Daniel Chiţoiu, Turizm Bakanı Maria Grapini ve Sosyal – Diyalog’dan sorumlu Bakan Doina Adriana Pană, gösterileri büyük bir hayranlıkla izlediklerini ifade ederek, böyle olağanüstü güzel bir atmosferi yaşattıkları için Lumina Eğitim Kurumu yetkililerini kutladılar.

Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Ömür Şölendil de gecede yaptığı konuşmada artık geleneksel hale gelen kültür organizasyonunda emeği geçen herkesi tebrik ettiğini vurguladı.

 

Medeniyetler arası dostluk ve kardeşliği pekiştirmeyi, Romen ve Türk halklarını kültürel anlamda da yakınlaştırmayı amaçlayan Gala’da profesyonelleri aratmayan öğrencilerin harika gösterileri büyük bir beğeni ile izlendi. Üç boyutlu efektlerle hazırlanan Sala Palatului’de birbirinden etkileyici; şiirler, şarkılar ve folklor gösterileri renkli görüntüler oluşturdu. Gecede, ünlü Romen şairi‘’Mihai Eminescu“ ile Türk mütefekkiri M. Fethullah Gülen’in ‘’Anne” şiirlerinden duygusal şiir harmanı damgasını vurdu. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nda Romanya’yı temsil edecek başarılı öğrencilerin de belirlendiği Galada asıl kazançlı çıkan ‘Türk-Romen dostluğu’ oldu.

Kültürlerin, evrensel insani değerlerle şekillendiğini söyleyen Lumina Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Gürsoy da gecede yaptığı konuşmada tüm medeniyetlerin diyalog ve uzlaşı köprüleriyle birbirlerine yaklaştığını ifade ederek, “Bu Gala ile farklılıkların aslında fark edilmeyecek kadar küçük, ortak noktaların ise aynadaki gerçek yansımamız olduğunu göstermek istedik.” dedi. Gürsoy, Gala’ya destek olan herkese teşekkür etti.

Türk-Romen Kültür Gala’sı, Bükreş Sala Palatului’de düzenlenen görkemli bir törenle gerçekleşti. Medeniyetler arası dostluk ve kardeşliği pekiştirmeyi, Romen ve Türk halklarını kültürel anlamda da yakınlaştırmayı amaçlayan Gala’da 300 öğrencinin harika gösterileri damgasını vurdu.

Türkçe Olimpiyatları’nın Romanya finali, birbirinden başarılı çocukların performansına ev sahipliği yaptı. Şimdiye kadar Romanya’da düzenlenen en büyük ortak kültür etkinliği olan Gala programına her kesimden izleyicilerin ilgisi büyüktü. Programda, geleneksel Romen halkoyunları ve Türkiye’nin çeşitli yörelerine ait folklor ekipleri sahnede ortak bir koreografide buluştu. İzleyenlerin büyük beğenisini kazanan gösteri büyük alkış aldı.

Lumina Eğitim Kurumlarında öğrenim gören 46 ülke çocuklarının Türkce ve Romence hünerlerini  sergiledikleri; şarkı, şiir ve folklor gösterileri ile tam bir kültür mozaik’i oluşturdular. Gösteriler, seyirciler tarafından sık sık alkışlandı.

 

KÖSTENCE’DE DE İLGİ BÜYÜKTÜ

 

Gala’nın ikincisi, 23 Mart Cumartesi günü Köstence’de gerçekleştirildi. Casa de Cultura’ da düzenlenen program burada da her kesimden büyük ilgi gördü. Lumina’nın yetenekli öğrencileri aylardır hazırladıkları türkü, şarkı ve folklor gösterilerini büyük bir maharetle sergiledi.  Gala, Olimpiyat şarkısı “gelin kardeş olalım’la sona erdi.

Büyük Kültür Gala’sına; Romanya Eğitim Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Bükreş Sektör 2 Belediyesi, Bükreş Çocuk Sarayı, Türk – Romen Dostluk Derneği, Romanya Diyalog Platformu (RODİAP) ve Güneydoğu Avrupa Lumina Üniversitesi de destek veriyor.

http://www.zaman.ro


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.