Srebrenitsa kurbanlarına 8 bin çift ayakkabıyla anma

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Srebrenitsa katliamının (11 Temmuz 1995) 16. yıldönümünde, Türkiye’de bulunan Genç Boşnaklar Derneği, dünyaya insanlık dersi vermeye hazırlanıyor.
Yaptıkları kampanyayla katliamda hayatlarını kaybeden Boşnakları temsilen, 8 bin 372 çift ayakkabı toplamayı hedefleyen dernek, bunları Taksim’de sergileyecek. Ayakkabılar, BM’nin İngilizce kısaltması olan ‘UN’ (United Nations) şeklinde sergilenecek. Bu yolla uluslararası toplumun katliama kayıtsız kaldığı hatırlatılacak. Serginin ardından, ayakkabılar, Suriye’den kaçıp Tür-kiye’ye sığınanlara dağıtılacak.Bosna-Hersek, 11 Temmuz 1995 tarihinde II. Dünya Savaşı’ndan sonraki en büyük soykırımı yaşadı. Sırp komutan Ratko Mladiç’in, “Büyük Sırp kutsal gününün arefesindeyiz. Bu şehri Sırp milletine armağan ediyoruz. Müslümanlardan intikam almanın zamanı geldi.” sözlerinin ardından harekete geçen ordu, yaşları 11 ile 72 arasında değişen 8 bin 372 Bosnalıyı katletti. Binlerce kadın tecavüze uğradı, cesetleri parçalanan binlerce Boşnak da sayıları 64’ü bulan toplu mezarlara gömüldü. Birleşmiş Milletler’in (BM) Srebrenitsa’yı ‘güvenli bölge’ ilan etmesine rağmen yapılan katliamda, 400 silahlı Hollandalı barış gücü askeri, yaşananları sadece izlemekle yetindi. Tarihin en karanlık sayfaları arasında yer alan Srebrenitsa katliamının 16. yıldönümünde, Türkiye’de bulunan Genç Boşnaklar Derneği, hayatlarını kaybeden Boşnakları temsilen toplanacak ayakkabıları 9-10 Temmuz tarihlerinde Taksim’de sergileyecek. Taksim’de yapılacak törenlerde, dünyada resmen tanınan ülke sayısını temsil eden ve üzerlerinde barış mesajlarının yer aldığı 192 balon da havaya uçurulacak.

Kampanyaya Ayşe Kulin, İkbal Gürpınar, Gani Müjde, Berksan, Gece Yolcuları gibi sanatçıların yanı sıra Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımı gibi gruplar da destek veriyor. Etkinliğe bir hafta kala, hedefledikleri sayıya ulaşacakları tahmininde bulunan Emine Şeçeroviç, birçok şehirde billboardların hazırlandığını ve katılımın giderek arttığını vurguluyor. Projenin benzerinin geçtiğimiz yıl Almanya’da yapıldığını ve oradan ilham aldıklarını kaydeden sözcü, “Bosna ve Türkiye arasındaki köprüleri daha da sağlamlaştırmak istiyoruz.” diyor. Genç Boşnaklar Derneği’nin projesine destek olmak isteyen herkes, www.8372.org adresinden gerekli bilgilere ulaşabiliyor.

Ayakkabılar Suriyeli sığınmacılara gidecek

Geçtiğimiz şubat ayında, çoğu Türkiye’de okuyan Boşnak gençlerin bir araya gelerek kurduğu Genç Boşnaklar Derneği (GBD), topladıkları ayakkabıları anıt haline getirme kararı almıştı. Ancak toplanan ayakkabıların farklı bir biçimde değerlendirilmesi gündeme geldi. Boşnak öğrenciler, toplanan ayakkabıları Suriye’de yaşanan olaylar sonucu Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan Suriyelilere bağışlama kararı aldı. 19 şehirde bugüne kadar 2 bin 500 çift civarında ayakkabı topladıklarını belirten dernek sözcüsü gazeteci Emine Şeçeroviç, kendilerine gelen ayakkabıların kullanılabilir durumda olması nedeniyle bu kararı aldıklarını söyledi.

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.