Eski DANS şefi danışmanı Aleksey Petrov: Boyko Borisov, devleti iflasa sürüklüyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Ekonomi Girişim Birliği’nin (SSİ) Müdürü Doç. Dr. Aleksey Petrov, teşkilatın Başkanı Teodor Deçev ve Danışma Kurulunun Başkan Ortağı Elka Todorova, Kırcaali bölgesinden küçük ve orta işletmeler temsilcileriyle görüştüler. “Arpezos” otelinde gerçekleşen toplantıya ilden katılan iş adamları “Ülkedeki siyasi açıdan bölgedeki küçük ve orta işletmelerin durumu” konusunu tartıştılar.
Görüşmeden hemen sonra SSİ yönetimi basın toplantısı düzenledi ve gazetelerin sorularını yanıtladı. Bulgaristan hükümetinin geleceği konusunda eskiden Milli Güvenlik Devlet Ajansı (DANS) şefi danışmanı olan Petrov, “GERB partisinin seçimleri kazanması mümkün değil. Yerel seçimden sonra Boyko Borisov’un devleti otokrasi tarzda yönettiği gerçeği ortaya çıkacak ve Bulgaristan gerçek bir şok ve kazayla karşı karşıya kalacak” diye kesin tahminde bulundu. Petrov’un ifadesine göre, İçişleri Bakanlığı (MVR) ve Milli Gelir Ajansının (NAP) aracılığıyla Başbakan küçük ve orta işletmeleri gasp ederek devleti yönetiyor. Bununla ise Borisov, sadece kendi reytingini finanse etmeyi amaçlıyor. Aleksey Petrov, Başbakanın bu yöntemle vatandaşların yanıltmasını sürdürerek, ekonomi statükonun elde tutulması için debelendiğini öne sürdü. O, bir anda çaresizlikte bulunan işletmelerin iflas edeceğini ve ülkenin Jan Videnov döneminde yaşanılan krizden daha büyük bir uçuruma çekileceğinin altını çizdi. Petrov, Kırcaali’de görülen en büyük problem olarak, Gelir Dairesinin ceza uygulamasında yapılan teftişlerden sonra çalınan ve satılmayan ürüne Katma Değer Vergisi (DDS) konulduğuna dikkat çekti. SSİ’den bu tür kanun ihlallerinin ülkenin Başsavcısına bildirdiklerini duyurdular. Petrov, “Haftada miktarı 40-50 milyon levaya ulaşan kaçakçılıktan elde edilen paralar da GERB partisinin kasasına giriyor” dedi.
SSİ’den bugünde dek ülkede en iyi ekonomi analizini hazırladıklarını belirttiler. Petrov’a göre, Bulgaristan’ın kötü sosyal ve ekonomi durumu için tek Başbakan Boyko Borisov şahsi suç taşıyor. Aleksey Petrov, “Bu ekonomi analizi şahsi sebeplerden dolayı hazırlanmamıştır. Benim bunu yapmaya moral hakkım var diye düşünüyorum. Boyko Borisov’u 27 yıldan beri tanıyorum ve onu en yakınlarından bile daha iyi tanıyorum. Başbakan daima koruyucusu olmasına alışık. Bu sebeptendir ki, Birleşik Amerika Devletleri Büyükelçisi tüm TV’leri geziyor ve her hangi bir konuda kendi görüşlerini takdim ediyor” diye paylaştı. Petrov, Borisov’un ülkenin yönetimi diğer Avrupa ülkelerine göre, en iyi pozisyonda ele aldığını belirtti. Eski DANS şefi, Başbakanı küçük ve orta işletmeleri, aynı zamanda Bulgaristan halkını ihmal ederek, bilinçli olarak soykırıma tabi tuttuğunu kaydetti.
Petrov, bölgedeki iş adamlarıyla görüşmede çiftçilerin mali yardıma ulaşmamaları için uydurulan masallar duyduklarını söyledi. Yöneticilerin, tütüne ve genelde tarıma alternatif bulma görüşlerinin sadece hayal olduğunu belirtti.
Petrov, hükümette çok iyi uzmanların bulunduğunu, fakat onların Borisov’un halkçılık kapanına düşmüş olduklarını düşünüyor.
Aleksey Petrov, gelecek seçimlerle ilgili soruları cevapsız bıraktı, ancak Boyko Borisov’un hükümetin başarısızlığından dolayı iktidarda kalmak için Cumhurbaşkanı adayı olacağına inanıyor.
Basınla görüşmenin sonunda, SSİ yönetiminden 3 Temmuz’da Sofya’da küçük ve orta işletmelerin iflas etmesine engel olacak adımların tartışılacağı danışma toplantısı yapılacağını ilan ettiler. Milli toplantıda, Kırcaali girişimcilerin etkin olarak katılacakları açıklandı. SSİ yönetiminin Kırcaali görüşmesi ülkedeki tüm il merkezlerinde yapılan görüşmelerin sonuncusuydu.

Resmiye MÜMÜN


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.