Soykırımdan yeniden yargılanacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nin Temyiz Dairesi, Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karaciç hakkında daha önce verilen beraat kararını bozdu.

Eski Yugoslavya’da işlenen suçlar için Lahey’de görev yapan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nin Temyiz Dairesi, Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karaciç’in soykırım suçlamasından kısmen beraatini öngören kararı bozdu.

Srebrenitsa katliamının 18. yıldönümü

Bosna Hersek’in yanı sıra, Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinden gelen binlerce insan, Srebrenitsa katliamı kurbanlarını anmak üzere Potoçari Anıt Mezarlığı’nda bir araya geldi. (11.07.2013)

Temyiz Dairesi hakimi Theodor Meron, Karaciç’in söz konusu suçlamadan yeniden sorumlu tutulmasına karar verildiğini açıkladı. Bu karar doğrultusunda Karaciç’in yeniden yargılanması gerekecek.

Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, Bosna Savaşı sırasında 1992 yılında Srebrenitsa dışındaki bazı bölgelerde de Bosnalılara soykırım uyguladığına dair hakkında yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle Karaciç’in geçen yıl beraatine karar vermişti.

Ancak dokuz ayrı suçlama ile 1992 – 1995 yılları arasında savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle yargılanmasına devam edilen Karaciç, Srebrenitsa’daki katliamdan sorumlu tutulan başlıca sanıklardan biri.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da 2008 yılında yakalanan Karaciç’in yargılanmasına 2009’dan beri devam ediliyor.

Deutsche Welle


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.