SÖPA yerine kurulan Azınlık Eğitimi Bölümü faaliyete geçiyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Batı Trakya’daki azınlık okullarına öğretmen yetiştirilmesi amacıyla Selanik Aristotelio Üniversitesi Pedagoji Fakültesi bünyesinde faaliyete geçecek azınlık bölümünün 21 öğrenci ile eğitime başlayacağı belirtiliyor.

Selanik Aristotelio Üniversitesi Pedagoji Fakültesi Profesörü Yorgos Tsakalos, Selanik Özel Pedagoji Akademisi’nin (SÖPA) yerine kurulan bölümle ilgili açıklamalarda bulundu.

Bu yıl Aristotelio Üniversitesi Pedagoji Fakültesi’ne 21 azınlık öğrencisinin alındığını belirten Tsakalos,  bu öğrencilerin SÖPA’nın yerine kurulan “Azınlık Bölümü”ne dahil edileceklerini ve fakültenin zorunlu dersleri dışında, azınlık eğitimiyle ilgili müfredatı takip edecekleri belirtildi.

Yeni bölümde görecekleri eğitim sonucunda öğrencilerin kamu memuru seçme sınavı (ASEP) aracılığıyla Yunanistan çapındaki bütün okullarda, ayrıca Batı Trakya’daki azınlık okullarında görev yapmalarının yolunu açacak diplomayı alma imkânına sahip olacaklarını vurgulayan Tsakalos, SÖPA’nın kapatılması ve azınlık eğitiminin seviyesinin yükseltilmesiyle başlayan sürecin yeni olmadığını ifade etti.

SÖPA’nın yerine kurulan yeni bölümün 1980’li yıllarda pedagoji akademilerinden üniversite fakültelerine geçişin gecikmeyle gelen bir devamı olduğunu söyleyen Selanik Aristotelio Üniversitesi Pedagoji Fakültesi Profesörü Yorgos Tsakalos,  “Bu durumun özellikleri var, ancak bizim için pek de zor bir girişim değil” şeklinde konuştu.

Profesör Tsakalos sözlerinin devamında, “Zaten UNESCO’nun azınlıklara yönelik eğitim sistemiyle ilgili koştuğu ana şart, eğitimcilerin eğitimi konusunda çoğunluk için geçerli olanın azınlık için de geçerli olmasıdır” ifadelerine yer verdi.

Müfredat pedagoji fakültesinin tüm zorunlu derslerini içeriyor

Üniversite’de azınlık eğitimiyle ilgili uygulanacak sistemden de bahseden Yorgos Tsakalos, öğrencilerin fakültedeki derslerin %60’ını oluşturan temel dersleri zorunlu olarak takip edeceklerini ve müfredatın diğer yarısını oluşturan seçmeli derslerin yerine ise “Azınlık Eğitimi Bölümü” için öngörülen dersleri takip edeceklerini dile getirerek, bu derslerin Türkçe, İslam ve İslam’ın okulda öğretilmesi, Trakya’daki kültürler, Avrupa’da azınlık eğitimi ve buna benzer derslerden ibaret olacağını söyledi.

Tsakalos ayrıca, şu anda SÖPA’da 2’nci ve 3’üncü sınıflarda eğitim görmeye devam öğrencilerin de mezun olmalarıyla birlikte SÖPA’nın tamamen kapatılmış olacağını vurguladı.

Azınlık eğitimiyle ilgili araştırmalara odaklanılacak

Yeni bölümde okuyacak öğrencilerin 4 yıllık eğitimleri sonrası alacakları diplomanın önemine değinen Profesör Tsakalos, “Bu gerçekten bu büyük bir ilerleme. Düşünün bu öğrencilerin diplomaları bütün Avrupa’da tanınacak” şeklinde konuşurken, azınlık eğitimi konusunda yapılacak araştırmalara önem vereceklerini belirtti. Tsakalos, “Bütün Avrupa’da olduğu gibi, biz de bizim bölümümüzün insanlarının bu araştırmacılık politikasına katılmalarını istiyoruz. Bu şekilde hem bizim öğrencilerimiz, hem de uzmanlaşmış ve son derece eğitim almış hocalar tarafından eğitim görecek olan bizim öğrencilerimizin öğrencileri de kazanmış olacak.” dedi.

Üniversite içi kurs desteği

İlk ve temel adımın, yeni kurulan azınlık eğitimi bölümünü takip edecek öğrencilerin fakültedeki diğer öğrencilerle paralel olarak hareket etmelerini sağlamak olacağını ifade eden Tsakalos şöyle konuştu: “Pedagoji fakültelerine giriş puanı çok yüksek; bu yıl 17,4 puana ulaştı. Azınlık Eğitimi Bölümü’nde giriş puanları özel kontenjan nedeniyle daha düşük. Bölümü kazanan birçok azınlık öğrencisi 10 puan civarında ortalamayla kazandı; en yüksek puan 12,9’du. Öğrencilerin zorunlu derslerde sıkıntı yaşamaması veya eksiklerinin olmaması için ilk günden itibaren öğrencilere zorluk yaşadıkları alanlarda danışmanlık yapacak ve kurs tipi destek verecek bir grup eğitimciyi hazırlamış bulunuyoruz. Beni ilgilendiren 2012 yılının Haziran ayı geldiğinde, yani ilk eğitim yılının sonunda, bu bölümü kazanmış olan öğrencilerin derslerinde başarılı olmalarıdır. Ayrıca eksikliklerin üniversitelerin içerisinde de karşılanabileceğini göstermek istiyoruz ki, böylece gerçekten eşdeğer bir diploma olabilsin”

Yeni bölüme 8 öğretim elemanı ve özel finansman ayrıldı

Selanik Aristotelio Üniversitesi Pedagoji Fakültesi Profesörü Yorgos Tsakalos, azınlık eğitimi için açılan özel bölümün eğitim kadrosu ve bölüme yapılacak finansman konularıyla ilgili de açıklamalarda bulundu.

Tsakalos, yeni bölümde toplam 8 öğretim elemanının istihdam edileceğini ve bu rakamın yeni bölümün öğrenci sayısına göre büyük olduğunu belirtti.

Profesör Tsakalaos ayrıca, Azınlık Bölümü’nün kesintisiz bir şekilde işleyebilmesi için özel finansman sağlanacağını dile getirdi. Bölümde istihdam edilecek öğretim personelinin ise, kadrolarla ilgili açıklanacak iş ilanından sonra, Avrupa’daki bütün üniversitelerde olduğu gibi, vasıflarına ve bilimsel yeterliliklerine göre belirleneceğini belirtti.

SÖPA mezunlarına denklik programı

Tsiakalos önlerindeki bir sonraki adımın ise Eğitim Bakanlığı tarafından pedagoji akademilerinin kapatılmasından sonra uygulanan ve büyük katılımın olduğu denklik programının bir benzerinin SÖPA mezunları için hayata geçirilmesi olduğunu ifade etti.

Profesör Tsakalos bu konuda mevcut bürokratik yapının aşılması dışında, kalite, verimlilik, ister okullarda görev yapıyor olsun ister olmasın programa katılacak insanların ihtiyaçları ve yaşam şartları gibi parametrelerin dikkate alınacağı bir programın hayata geçirilmesinin sağlanmasının önemli olduğunu dile getirdi.

“İlgilenen eğitimcilerin bilgilerini arttırarak diploma almalarını istiyoruz. İnsanların akıllarında dahi ikinci viteste giden öğretmenler olsun istemiyoruz” diye konuşan Tsakalos, “Daha sonrasında sorunlar ve hayal kırıklıkları yaratacak hızlı işler yapmak yerine, açıkladığımızda en iyi şekilde işleyeceğini bildiğimiz şeyler yapalım” dedi.

Kaynak: Azınlıkça Dergisi


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.