Sofya-Filibe Hattı

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

26.10.09/Sofya
Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneğinin organizatörlüğünde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı, ilçe Belediye Başkanları ve Meclis üyelerinin katıldığı Bulgaristan kültür programının dördüncü gün programı Sofya ve Filibe’de gerçekleşti. Sabah Sofya’da Şehir merkezi gezildi ve kafile öğlen Kadı Seyfullah Efendi Camiinde buluşmak üzere serbest bırakıldı. Öğlen vakti Bulgaristan Baş Müftüsü ile yapılan kısa görüşmenin ardından kafile Filibe’ye gitmek üzere yola çıktı.
Sofya'da Altın Kubbeli Kilise
Sofya’da Altın Kubbeli Kilise
Sofya'da açık olan tek cami, Mimar Sinan'ın bir eseridir.
Sofya’da açık olan tek cami, Kadı Seyfullah Efendi (Banyabaşı) Camii; Mimar Sinan’ın bir eseridir.

Filibe
Filibe’ye gelindiğinde kafileyi, Türk işadamları ve Filibe Bölge Müftülüğü yetkilileri karşıladı. Karşılamaya gelenler arasında Körfezli iş adamı Süleyman Okutan ve Yarımca’daki Brist Oil Müdürü Rıdvan Gedikof da vardı.
Sultan Abdülaziz tarafından hicri 1285 yılında yaptırılan bina, bugün konservatuar olarak kullanılıyor.
Sultan Abdülaziz tarafından hicri 1285 yılında yaptırılan bina, bugün konservatuar olarak kullanılıyor.
Murat Hüdavendigar tarafından yapılan Hüdavendigar Camii ya da halk arasında ki ismiyle Cuma camii gezildi. Burada Bölge Müftü yardımcısı Osmanlı eserleri ve mevcut durum hakkında bilgi verildi.
Murat Hüdavendigar tarafından yapılan Hüdavendigar Camii ya da halk arasında ki ismiyle Cuma Camii gezildi. Burada Bölge Müftü yardımcısı Osmanlı eserleri ve mevcut durum hakkında bilgi verildi.

Daha sonra Eski Filibe’ye, Taksim Tepe’ye çıkıldı. Eski Osmanlı evleri gezildi. Ve orada gezilen Mevlevi hane herkesi hayran bıraktı. Camii yıkılmış olan Mevlevihane’nin diğer kısımları korunmuş ve restore edilmiş. Bugün lokanta olarak kullanılıyor.
Bugün restoran olarak kullanılan Mevlevihane'de Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu ve Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak birlikte görünüyor.
Bugün restoran olarak kullanılan Mevlevihane’de Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu ve Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak birlikte görünüyor.

Mevlevihane'nin avlusundan bir görünüm.
Mevlevihane’nin avlusundan bir görünüm.
Taksim Tepe’deki eski Filibe gezildikten sonra hüzünlü bir aşk hikâyesine de sahip olan Meriç Nehri kenarındaki İmaret Camii’ne gidildi. Yetkililerden bu hüzünlü hikâye dinlendikten sonra heyet bir süre dinlendi. Karanlıkla birlikte Filibe’deki bir Türk lokantasında akşam yemeğine geçildi.
Başkan Karaosmanoğlu ev ziyaretinde
Akşam kafileden ayrılan İbrahim Karaosmanoğlu ve Eşi Behiye hanım ile Bal-Türk Genel Başkanı Bülent Karagöz ve Eşi İsmi Karagöz, Bal-Türk Genel Başkan Vekili Dr. Bayram Çolakoğlu ve eşi Behiye Çolakoğlu hep birlikte Behiye Çolakoğlu’nun ablası’nın Stanimaka-Aşağı Vadene’deki evine gittiler. Misafirleri Bayram Çolakoğlu’nun bacanağ Ali Durmuş ve Behiye Çolakoğlu’nun ablası Renginar Durmuş Filibe’den aldı.
Evin büyüklerinin de katıldığı akşam yemeğinde yöresel yemekler yendi ve çay içildi. Yemek sonrasında Köy Camiine uğranılarak yatsıya gelmiş köy halkıyla hasbihal edildi.
Karaosmanoğlu Aşağıki Vadene'de ev Ali Durmuş'un evinde misafir oldu
Karaosmanoğlu Aşağıki Vadene’de, Ali Durmuş’un evinde misafir oldu
Filibe Konsolosuyla görüşme
Stanimaka’dan dönüşte Filibe’ye geçen Karaosmanoğlu ve yanındaki heyet bir ay önce göreve başlayan Filibe Başkonsolosuyla bir görüşme de yaptı. Filibe Başkonsolosu Karaosmanoğlu’na Kocaeli’de üretilen ürünlerin Filibe Uluslar arası Fuarında sergilenmesini önerdi. Karaosmanoğlu Kocaeli Sanayi ve Ticaret odalarıyla böyle bir faaliyetin gerçekleştirilebileceğini, böyle bir çalışmanın sivil toplum öncülüğünde yapılmasının isabetli olacağını beyan etti.

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.