İzmit Belediyesi Kardeşi Mestanlı’da

Bal-Türk'ten Haberler Fotoğraflar
İçeriği Paylaş

 

2006 yılında Kardeş olan İzmit ve Mestanlı Belediyelerinin ilişkilerinde bir adım daha atıldı. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ve Meclis üyeleri katıldı. Programın koordinasyonunu ise Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği yaptı. Derneği temsilen Genel Başkan Dr. Bayram Çolakoğlu, Genel Muhasip Şenol Çelik ve Yönetim Kurulu üyesi Erol Meyzin yer aldı.

Program Mestanlı’dan başlayıp, Asenovgrad, Filibe, Nevrokop, Drama, Selanik, Kavala, İskeçe, Gümülcine ve Dedeağaç’tan sonra ipsaladan Türkiye’ye dönülmesi ile son bulacak.

İlk gün Mestanlı Makaza’da karşılanan heyet burada öğle yemeği yedi ve otele yerleşti. Öğleden sonra Mestanlı kasabası gezildi. Şehitler anıtı ve İzmit Belediyesi ile daha önce ortak yapılan çeşme ziyaret edildi. Şehitler anıtı önünde Mestanlı Belediye Başkanı Erdinç Hayrullah konuk ekibe bilgi verdi. Türklerin Zorla isimlerinin değiştirilmesi sırasında yapılan protesto gösterilerinde şehit edilen Türklerin anısına dikilen anıt hakkında bilgi verildi. O tarihlerde yapılan zulüm ve işkencelere ait hatıralar tazelendi. Program da Mestanlı Belediyesi Meclis Başkanı ve Başkan yardımcıları da yer aldı.

Daha sonra şehir parkı gezildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çocuk oyun grubu yerinde görüldü. Akşam yemeğinden önce de Makaza’da çocukların folklor gösterileri programa renk katarken konuk heyet tarafından da büyük beğeni kazandı.

Çarşamba sabahı da heyet Mestanlı Belediye Başkanlığı binasını ziyaret etti ve heyetler arası karşılıklı görüşmeler yapıldı. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ve Mestanlı Belediye Başkanı Erdinç Hayrullah karşılıklı olarak hediye takdiminde bulundu. Erdinç Hayrullah İzmitli iş adamlarının Mestanlı’da yatırım yapabileceğini bu konuda her türlü yardıma hazır olduklarını söyledi. Heyet  daha sonra programın Asenovgrad bölümüne geçti.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.