Hükümet, Bulgaristan Kimlik Belgeleri Kanunu’nda değişiklik yapan tasarıyı onayladı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bakanlar Kurulu, Bulgaristan Kimlik Belgeleri Kanunu’nda değişiklik yapan bir kanun taslağını kabul etti. Getirilen değişikliklerin amacı, vatandaşları kimlik belgeleri çıkarma konusunda kolaylaştırmaktır.

Önerilen değişikliklerden biri, daimi ikametgah adresini aynı ile bağlı başka bir yerleşim yerine değiştirirken motorlu taşıt sürücü belgesini değiştirme zorunluluğunun kaldırılmasıdır.

Geçerlilik süresinin sona ermesi ve sona ermiş olması nedeniyle, soyadı değişikliği ve harf çevirisi ile ilgili sürücü verilerinde değişiklik olması durumunda ve ayrıca ikinci nüshasının çıkarılması durumunda ehliyet değiştirme süresinin 3 gün içinde hızlı çıkarma hizmetinin kapsamının genişletilmesini öngörüyor. Hizmetin kapsamına ayrıca şu durumlar da eklenir: belirli bir kategorideki motorlu taşıtı sürmek için ilk kez ehliyet alınması; yeni bir kategori ehliyetinin alınması nedeniyle sürücü belgesinin değiştirilmesi; ceza puanları verildikten sonra sürücü belgesinin geri verilmesi; kategori reddi nedeniyle ehliyetin geri verilmesi.

Kanunda Bulgaristan vatandaşlarının kimlik kartlarında elektronik kimlik belgelerinin bulunmasına yasal imkan yaratılmaktadır. Bu şekilde kimlik kartları Elektronik Kimlik Kanunu anlamında bir elektronik tanımlayıcının taşıyıcısı olarak kullanılabilir.

Ülkemizde ikamet eden yabancılara verilen ikamet tezkerelerinin yanı sıra pasaport türü belgelerde de elektronik kimlik belgelerinin kaydedilmesi seçeneği de düzenlendi. Belirli koşullar altında geçerlilik süresi 10 yıla kadar olan pasaportların yanı sıra henüz yürürlüğe girmemiş bir cezaya çarptırılan kişiler için geçici kimlik kartı da düzenlenebilmesi öngörülmektedir.

Tasarı ayrıca başvuru sahibinin kayıp, hırsızlık veya imha nedeniyle kimlik belgesi veya yeni bir kimlik belgesi sunamaması durumunda yeni bir kimlik belgesi düzenlenmesini de düzenler. Bu durumlarda doğum belgesi ibrazı ile kimlik doğrulaması yapılması öngörülmektedir.

 

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş