Sırp siyasetçiler, Karadağ’daki Srebrenitsa Soykırımı tasarısını engellemeye çalışıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Karadağ Parlamentosu İnsan Hakları ve Özgürlükler Komisyonu, Srebrenitsa Soykırımı’nın tanınması ve inkarının cezalandırılmasına ilişkin yasa teklifine destek vermedi.

İnsan Hakları ve Özgürlükler Komisyonu’nun dört üyesi tasarıya karşı çıkarken teklif konusunda iki üye olumlu iki üye ise çekimser oy kullandı.

Komisyon Başkanı olan etnik Sırp siyasetçi Jovan Vucurovic ise Srebrenitsa’da soykırım yaşanmadığını iddia ederek parlamentoyu teklifi reddetmeye çağırdı.

Karadağ meclisi bu konu hakkında kararını gelecek hafta alacak.

1995 yılı Temmuz ayında 8 binden fazla Boşnak, Bosnalı Sırp kuvvetleri tarafından katledildi. Bu sebepten dolayı Lahey’de bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi, Bosnalı Sırp askeri ve siyasi yetkilileri suçladı.

Tasarıyı meclis gündemine taşıyan Boşnak Partisi’nin milletvekillerinden Ervin Ibrahimoviç, „Tasarı soykırımı en ağır şekilde kınıyor, soykırımın alenen inkar edilmesini yasaklıyor, 11 Temmuz’un anma günü ilan edilmesini talep ediyor, yetkili kişileri soruşturmayı işlemeye davet ediyor ve Balkanlar’da ölen tüm savaş kurbanları için üzüntü ifade ediyor. NATO üyesi olarak Karadağ’ın bu tasarıyı kabul etmesi avrupa ve avrupa-atlantik değerlere sahip çıktığını gösterir.“ dedi.

Sivil ittifak adlı sivil toplum kuruluşunun program yönetmeni Milan Radoviç: „Biz Karadağlıların da artık bu konuya nokta koyması gerekiyor. Srebrenitsa’daki soykırımı reddetmenin akkılıca olmadığını düşünüyorum çünkü soykırıma maruz kalan halk, göğüsünde kocaman bir yük hissediyor. Mahkemenin de belirttiği üzere suçlular belirli gruplar veya bir halk değil, bazı canavarlardır.“ dedi.

Karadağ İnsan Hakları ve Özgürlüklerin Savunması Ombudsmanı  Sinisa Bjekovic: „Bir şeyi anlamamız gerekiyor. Grafitilerde ‘Nož, žica, Srebrenica’ (Bıçak, tel, Srebrenitsa) yazdığı ve fanatik gruplar Srebrenitsa’da işlerin yarım kaldığını savunmaya devam ettikleri sürece Srebrenitsa hakkında konuşmaya devam etmemiz gerekiyor.“ dedi.

Kaynak: Balkan News / TIMEBALKANLAR


İçeriği Paylaş