Sırbistan’da doğal gaz boru hattı inşaatı başlıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sırbistan’ı Güney Akım gaz projesine bağlayacak boru hattı yaklaşık 450 kilometre uzunluğunda olacak. İş dünyası haberlerinde ayrıca Bulgaristan’ın bu kış da güçlü bir turizm sezonu geçirmeyi umut ettiğinden bahsediliyor.

Başbakan İvica Daciç, Gazprom yetkilileri ile Belgrad’da yaptığı görüşmenin ardından, Güney Akım doğal gaz boru hattınınSırbistan ayağının inşaatına 24 Kasım’da başlanacağını açıkladı. Boru hattının yaklaşık 450 kilometre uzunluğundaki Sırbistan ayağının 1,7 milyon avroya mal olması bekleniyor. Öte yandan Bosna HersekMakedonya ve Kosova‘ya gaz sağlayacak boru hatları kurulması yönünde de planlar mevcut.

***

Bulgaristan Ekonomi Bakanı Yardımcısı Branimir Botev, ülkenin kış turizmi kalkınma oranı bakımından Avrupa dördüncüsü olduğunu söyledi. Geçtiğimiz yıl ülkeyi 1 milyon turist ziyaret etmiş ve böylelikle bir önceki yıla kıyasla yüzde 8,2’lik bir artış kaydedilmişti. Yetkililer, bu eğilimin bu yıl da devam etmesini ümit ediyor.

***

Yunanistan‘ın önde gelen telekom operatörü OTE, maliyetleri azaltmak amacıyla yerel sabit hat bölümünde 1.100 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor. Gönüllü işten çıkarma şeklinde uygulanacak olan istihdam kesintisi, telekom devinin iş gücünün yaklaşık yüzde 13’üne karşılık geliyor.

***

Romanya parlamentosu bünyesindeki bir komisyon, Kanadalı madencilik şirketi Gabriel Resources’ın Karpat Dağları’nda Avrupa’nın en büyük döküm altın madenini kurmasına izin verecek yasa taslağını reddetti. Madenin çevre üzerindeki olası etkileri nedeniyle proje aleyhinde kitle protestoları düzenlenmişti.

***

ABD’li teknoloji devi Intel, Sırbistan‘da Sırp-Amerikalı bilim adamı ve mucit Nikola Tesla’nın anısına Tesla isimli bir telefon üretmeyi planlıyor. Üretime gelecek yıl başlanması ve ilk etapta 50 bin adet cihaz üretilmesi planlanıyor.

***

Sırbistan Ekonomi Bakanı Sasa Raduloviç, 2014 yılı için yeni yabancı yatırım teşviklerinin kaldırılmasının planlandığını duyurdu. Ülkeye yatırımcı çekmkten sorumlu kamu dairesi kapatılacak.

***

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından hazırlanan bir rapora göre,Türkiye‘deki kentsel alanlarda kadın istihdamı artıyor. Tarım dışı sektörlerde çalışan kadın sayısı, 2009 yılında 3,4 milyonken, bu yılın ilk yarısında yüzde 44’lük bir artış kaydederek 4,9 milyona çıktı.

***

Makedonya ve Arnavutluk başbakanları, Üsküp’te yaptıkları toplantıda, iki ülkenin ekonomi alanındaki çalışmalar başta olmak üzere işbirliğini daha da teşvik etmek için çalışması gerektiğini kararlaştırdı. İki lider, kara ve demiryolu altyapısı potansiyelinin ve enerji projelerinin altını çizdi.

***

Avrupa Yatırım Bankası, Yunanistan‘da altyapının, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ve genç istihdamının geliştirilmesi için 550 milyon avro fon sağlayacak. Söz konusu paranın 350 milyon avrosu yol onarımı ve inşaatına, 50 milyon avrosu yerel yetkililerin desteklenmesine ayrılırken, 150 milyon avrosu da sanayi, hizmet ve turizm alanlarındaki projelere harcanacak.

(Çeşitli kaynaklar: 06/11/2013-12/11/2013)

KAYNAK: SETimes


İçeriği Paylaş