Bulgaristan Euro Bölgesine girme yolundaki adımlarını hızlandırıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile telefon görüşmesi yaptı. Borisov, von der Leyen’e Bulgaristan’ın Euro Bölgesinin bekleme odası olarak bilinen ERM II mekanizmasına katılma yönündeki eylemlerini hızlandıracağını bildirdi.

Borisov, ülkemizin hazırlık sürecindeki başarılarını ve hükümetin, bankacılık sektörünün ve denetim organlarının birlikte attığı somut adımları ve sarf ettiği çabaları vurguladı.

Görüşme sırasında iki lider, AB’nin koronavirüs (COVID-19) salgını kriziyle başa çıkma planını ve sunduğu imkanları da görüştü. Borisov ve von der Leyen, ayrıca AB ülkelerinin ekonomilerinin hızlı toparlanması için somut önlemlerin geliştirilmesini de ele aldı.

Başbakan, telefon görüşmesinden sonra,” Bu durumda AB’nin birlik ve beraberliği göstermesi gerekiyor. Eminim sorunlara her zaman olduğu gibi etkili bir çözüm bulacağız ve birlikte kısa sürede üye ülkelerin ekonomik gelişme süreçlerinde ve büyümede yavaşlamanın sonuçlarının üstesinden gelebileceğiz” diye yorumda bulundu.

 

 

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş