Hayallerini gerçeğe dönüştürdüler

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Parkesi olan, rahleleri yeni ve tertemiz bir sınıfta ders görmeleri tek hayalleriydi… ve başardılar.

Priştine’de Türkçe eğitimin yapıldığı tek ilköğretim okulu konumundaki Elena Gjika okulunun Türkçe 5’inci sınıf öğrencileri, sınıf öğretmenleri Suna Baki Shahini ile birlikte, geliştirdikleri proje ile sınıflarını tamamem yeniledi.

Kosova’daki ilköğretim okullarını  da kapsayan ve her yıl düzenlenen “Kosovision” proje yarışmasında birinciliğe layik görülen Türkçe 5’inci sınıf öğrencileri 500 Euro’luk para ödülünü kazandı.

Verilen ödül ile sınıfın tadilatı yapıldı. Sınıfın tümüyle yenilenmesine ebeveynler de parasal katkısa bulundu.

Türkiye’nin  Priştine Büyükelçiğini temsilen Ahenk Dereli,  Kosovision temsilcileri, okul müdür yardımcısı, öğretmenler, öğrenciler ve ebeveynlerin hazır bulunduğu törende konuşan 5/7 sınıf öğretmeni Suna Baki Shahini, katıldıkları proje yarışmasında birinciliği elde etmeleri sayesinde sınıflarının  artık pırıl pırıl olduğunu belirtti,  daha iyi şartlarda ders görmeyi hak eden pırıl pırıl çocukları da, projedeki katkılarından dolayı kutladı.

Okul Müdürü Osman Vitia da bir konuşma yaparak bu yıl mutluluklarının ikiye katlandığını çünkü Elena Gjika ilkokulununu hem birinci hem de ikinciliğe layık görüldüğünü belirtti.

Yeni bir sınıfla kavuşan öğrencilerin mutluğu ise bir başkaydı.

Kosovision Proje yarışmasıdna Kosova genelinden 1300 beşinci sınıf katıldı. Ve 85 sınıf birinciliğe layık görüldü

Kosovision yetkilisi Naim Kadolli, Kosovaport’a yaptığı açıklamada, “proje sözleşmeye uygun olarak gerçekleşti. Gerçekten de çok güzel projeler ortaya çıktı ve bizler yapılan projelerden çok memnunuz” şeklinde konuştu.

Kosovision Priştine Koordinatörü Vlora Zenuni herkesin projeye katkı sunduğuna dikkat çekerek  “projede beşinci sınıfların yüzde 90’nı yer aldı. Herşey çok güzel gitti. Proje çalışmalarında öğrencilerin yanı sıra öğretmen ve velilerin katkısı da yatsınamaz”dedi.

İlkokul beşinci sınıflar arasında yapılan Kosovision proje yarışması gelecek yıl da yapılacak.

Törenin sonunda “Ülker”‘in katkılarıyla katılımcılara  kokteyl  verildi./kosovaport/


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.