Sırbistan Başbakanı Daciç’ten Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a: Keşke Avrupa Sizin Olsaydı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, haftasonu Belgrad’da Sırbistan Başbakanı Ivica Daçiç ile biraraya geldi. Bozdağ ve Daciç’in gerçekleştirdiği başbaşa görüşmede ilginç bir diyalog yaşandı.

DAÇİÇ’TEN TARİHİ İTİRAF

Avrupa Birliği’nin (AB) müzakere için Kosova ile ilişkilerini düzeltmeyi şart koştuğu Sırbistan Başbakanı Daciç’in, Bozdağ’a Osmanlı İmparatorluğu ve Sırbistan arasında yaşanan savaşları hatırlatarak, ‘Tarihte sizin Avrupa’ya geçmenizi engelledik. 100 yıl sizinle savaşarak Avrupa’yı fethetmenizi engelledik. Keşke yapmasaydık. Gelip geçmenize izin verseydik. Şimdi istiyorsanız Avrupa’ya geçebilirsiniz’ dediği öğrenildi.

İÇİNİ BOZDAĞ’A DÖKTÜ

AB’den müzakere tarihi alabilmesi için Kosova ile ilişkilerini düzeltmesi gereken Sırbistan Başbakanı Daciç, içini Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a döktü. Daciç, geçtiğimiz günlerde Kosova’nın kuzeyinde yaşayan ve Priştine yönetimini kabul etmeyen Sırpları ziyaret etmek istedi. Daciç’in Sırplara 3 Kasım’da düzenlenecek olan yerel seçimlere katılmaları için çağrıda bulunmak amacıyla gerçekleştireceği ziyaret, Kosova yönetimine takıldı. Kosova seçim sürecinde Daçiç’in ülkeye girişine propaganda yapacağı gerekçesi ile izin vermedi. Daçiç, yaşadıklarını Bozdağ’a da anlatarak, AB’nin arabulucuğunda gerçekleşen Kosova ile gerçekleştirdikleri görüşmelerin bu nedenle askıya alınabileceğinin sinyalini veren eleştirilerde bulundu.

MÜZAKEREDEN ÇEKİLİRİZ TEHDİDİ

Daçiç, Bozdağ ile yaptığı başbaşa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Daçiç, basın toplantısında da aynı konuya değinerek, Kosova’nın kendisine ziyaret izni vermemesi nedeniyle AB’nin arabuluculuğunda gerçekleşen Kosova ile müzakerelerden çekilme tehdidinde bulundu. Daçiç, ‘Biz hükümet olarak, devletin çıkarı için hayatlarımızı ve kariyerlerimizi riske soktuk. Şimdi birileri kalkmış bizi böyle bir kararla aşağılamak istiyor’ dedi. Daçiç, ‘Eğer AB bunu normal görüyorsa, o zaman ben artık bunun içinde yer almak istemiyorum. Kimsenin beni aşağılamasına izin vermem. Müzakere edecek başkasını bulsunlar. Umarım bu, Brüksel’e yapacağım son ziyaret olmaz. Ancak öyle olursa, özleyeceğimi de sanmıyorum’ dedi.

Umarız ki uzun süre beklemezsiniz

Bozdağ ise Türkiye olarak, Kosova ile Sırbistan arasındaki başlatılan Belgrad-Priştine diyaloğuna tam destek verdiklerini, sorunların diyalog yoluyla aşılacağına inandıklarını belirtti. Türkiye’nin Sırbistan’ın AB’ye tam üyeliğini desteklediğini kaydeden Bozdağ, ’60 yılı aşkın AB’nin kapısında bekleyen ama maalesef AB’nin uyguladığı çifte standart nedeniyle tam üye olamayan Türkiye’nin yaşanan zorluklar ve bu zorlukları aşmak konusunda uzunca bir tecrübesi var. Bunu Sırbistan hükümeti ile paylaşmaya hazırız. Ama umarız ki Sırbistan Türkiye kadar kapıda uzun süre bekletilmez’ diye konuştu.

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.