Türk sınırına 150 metrelik provokasyon!

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sofya Haber Ajansı Novinite’nin haberine göre “Bulgaristan‘ı Seviyorum” adlı sivil toplum örgütü ve belediye, Türkiye sınırı yakınına Osmanlı’ya ilk isyanı başlatan Bulgar Vasil Levski‘nin 150 metre yüksekliğindeki bir heykelini dikmek için bir araya geldi.

Projesi ilk olarak 2011 yılının temmuz ayında halka sunulan anıtın,  Türkiye ve Yunanistan sınırına yakın,Bulgaristan‘ın güney kasabasını Svilengrad’a dikilmesi planlanıyor. Anıt, Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan E-80 karayolu üzerinde olacak.

1837 doğumlu Vasil Levski Bulgarlar tarafından,Osmanlı İmparatorluğu‘na karşı ilk ayaklanmayı başlatan Bulgar özgürlük savaşçısı olarak tanımlanıyor. Bulgaristan‘ın milli kahraman olarak kabul ettiği Levski, 1873 yılında Bulgaristan‘ın bağımsızlığından 5 yıl önce, Osmanlı yetkilileri tarafından, düzeni bozdukları ve Osmanlı güçlerine karşı silahlı saldırılarda bulundukları gerekçesiyle Sofya’da idam edildi.

Anıtın yer seçimi bir nevi Osmanlı İmparatorluğu‘nun tarihsel mirasçısı olan Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik bir provokasyon olarak algılandı.

Haber Türk


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.