Bulgaristan’daki Suriyelilere ‘ensar’ oldular

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Başmüftülüğü, Suriyeli mülteciler için toplanan yardımların bir kısmını Sofya’daki Vrajdebna havaalanında kurukan merkeze iletti.

“Elini uzat, Ensar ol” kampanyasını başlatan başmüftülük, bölgedeki camilerde yardım toplanmasına önayak oldu. Başmüftü Mustafa Aliş, camilerde yaklaşık 50 tonluk elbise ve gıda yardımı biriktiğini aktardı. Başmüftü, kampanyanın amacının, ülkelerini terk etmek zorunda kalan insanlara el uzatmak olduğunu vurgulayarak, insanlık icabı barınacak bir yer ve gıda gibi temel ihtiyaçları karşılamak zorunda olduklarının altını çizdi.

Bu arada Başmüftülük ayrıca Kurban Bayramı’nda da mültecilere 4 ton et dağıtmayı planlıyor.

Öte yandan İçişleri Bakanı Genel Sekreteri Svetlozar Lazarov, yıl başından bu yana sınırı ihlal eden 6 bin 400 kişinin yakalandığını açıkladı. Bin 200 kişinin ülkeyi terk etmek üzere tutuklandığını belirten Lazarov, Avrupa Birliği’ne karşı olan angajmanların yerine getirildiğini ifade etti. Mülteci akınına uğrayan Bulgaristan’ın bu vesileyle AB’den 15 milyon Euro destek alması bekleniyor.

Kaynak: CİHAN


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.