Selanik’ten bir zeytin dalı daha

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Müslümanlar yer gösterirse Başkan Butaris kente camii yapacak

Ekonomik krizle boğuşan ama buna rağmen Türkiye ile uğraşmaktan vazgeçmeyen Yunanistan’da ara sıra dostane mesajlar da verilmiyor değil. Daha önce Selanik’e cami yapılacağını duyuran ve Türk medyasının ilgisini çeken Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris yeni açıklamalarıyla gündeme damga vurdu. Butaris Türkiye’den Selanik’e gelen turist sayısının yüzde 63 artış gösterdiğini belirtirken, THY’nin başlattığı İstanbul-Selanik seferlerinin dostluğa katkı yaptığını ve şimdi de İstanbul ile Selanik arasında tren seferlerinin başlamasını beklediklerini söyledi.

 

ATİNA/Balkan Günlüğü

 

Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris, Selanik’e Türkiye’den gelen turist sayısında yüzde 63 artış gözlendiğini söyledi. Atina’da Yabancı Gazeteciler Derneği tarafından düzenlenen etkinlikte konuşan Butaris, Selanik’e İsrail, Mısır, Rusya, Makedonya ve Türkiye’den gelen ziyaretçilerin sayısında artış olduğunu söyledi. Butaris, Selanik’e Türkiye ve İsrail’den yılda 50–60 bin turist geldiğini kaydederek, Türkiye’den gelen turistlerin sayısında yüzde 63 oranında artış gözlendiğini, vize sorunun çözülmesi halinde daha yüksek artışlar olacağını vurguladı. Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan Selanik’e haftada 6 sefer gerçekleştirdiğini kaydeden Butaris, bu bağlantıların yanı sıra Selanik ve İstanbul arasında demiryolu seferlerinin olmasını da arzuladıklarını ve bu konu hakkında ilgili makamlara baskı uyguladıklarını dile getirdi.

YERİ BULUN DESTEKLEYECEĞİZ 

Yannis Butaris, bir soru üzerine, Selanik’te Müslümanların bayram namazlarını kılması için Ağustos ayında tarihi Yeni Camisi’ni tahsis edeceklerini söylediklerini, geçen bayram namazı için fuar salonunu tahsis ettiklerini anlattı. Butaris, seçim öncesi Müslümanlara iki söz verdiğini, bunlardan birinin Selanik’te Müslüman mezarlığı oluşturulması, diğerinin ise bir ibadet yeri bulmalarında Müslümanları desteklemek olduğunu anımsattı. Selanik Belediyesi’nin tahsis edeceği bir yeri bulunmadığını söyleyen Butaris, bu yüzden Müslümanların kendilerine uygun yeri kendilerinin bulması ve kiralamasını isterken, belediye olarak gereken her türlü desteği vereceklerini kaydetti.

 http://www.balkangunlugu.com

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.