Bulgaristan’ın Schengen üyeliği yeniden ertelendi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yazı: Stoimen Pavlov
Avrupa Birliği’nin ‘Adalet ve İçişleri’ Konseyi, Kıbrıs dönem başkanlığı çerçevesinde hafta içinde sıradaki oturumunu yaptı. Avrupa Birliği içişleri bakanları, Schengen bölgesinin 2012’nin Mayıs-Ekim ayları arasındaki çalışmalarını yansıtan ara raporu görüştüler, Genel Avrupa Sığınma Sistemi’nin kurulma sürecinin durumu da gözden geçirildi. Oturumda terörle mücadele ve özellikle havayollarının terör tehditlerine karşı güvenliği ile ilgili sorunlar üzerinde de duruldu.
Yürütülen tartışmalar Schengen ile ilgili olsa da Bulgaristan ile Romanya’nın serbest dolaşım bölgesine alınması gündem konusu değildi.Bu beklenmedik değildi çünkü daha geçen hafta Kıbrıs başkanlığı sözcüsü tarafından buna meydan verilmişti.
İçişleri bakanı Tsvetan Tsvetanov’un tahminine göre Bulgaristan ile Romanya’nın Schengen üyeliğiyle ilgili en erken siyasi karar, İrlanda dönem başkanlığının olağan oturumunun yapılacağı 2013’ün Mart ayında alınabilir. Bakan Tsvetanov, o zamana dek iki ülkenin kabulüne karşı koyan Hollanda’nın tutumunda değişiklik görüleceğini umduğunu belirtti. Dolayısıyla bu karar Avrupa Komisyonu’nun Romanya ile ilgili olarak yayımlayacağı rapor sonuçlarına da bağlı olacak. Eğer içinde ülkedeki yolsuzluk olayı ile ilgili eleştirel bir tavır alınırsa Hollanda’yı diğer devletler de destekleyebilir.
Öte yandan, Avrupa Birliği’nin içişlerinden sorumlu Cecilia Malmström, Avrupa Komisyonu’nun Romanya ile Bulgaristan’ın bütün kriterlere uyum sağladıklarını belirterek, Schengen bölgesine katılımlarının en kısa zamanda çözüm bulacağını umduğunu söyledi.

Çeviri: N.Dimitrova

http://bnr.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.