Seçim kampanyası resmi olarak başladı

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve Yerel seçimler için seçim kampanyası resmi olarak açıldı. Seçim kampanyası, 23 Ekim’de yapılacak seçimlerden 30 gün önce başladı ve 21 Ekim tarihinde saat 24.00’de seçimlerden bir gün önce sona erecek.
22 Ekim, son düşünme günü için ayrılmıştır ve o zaman ve de seçim gününde kampanya yapılmasına izin verilmiyor.

Tüm 18 çift olan Cumhurbaşkan ve Cumhurbaşkan Yardımcısı adayları tüm istemlere uyuyorlar. Onlar daimi olarak Bulgaristan’da ikamet ediyorlar, başka devletin vatandaşları değiller, anne babaları da Bulgaristan vatandaşlarıdır, mahkeme tarafından mahküm edilmemişlerdir ve kendilerine yasak getirilmemiştir. Hepsi, son 5 yılda mevcut adreslerini beyan etmişlerdir. Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkan Yardımcısı adayları şunlardır: Rosen Plevneliev ve Margarita Popova (GERB), İvaylo Kalfin ve Stefan Danailov (Bulgar Sosyalist Partisi), Volen Siderov ve Pavel Şopov (Ataka), Rumen Hristov ve Emanuil Yordanov (Sağ Güçler Birliği Koalisyonu), RZS’nin (Düzen, Yasallık, Adalet) adayları Atanas Semov ve Polya Stançeva, Girişimler Komitelerinin aday gösterdiği Meglena Kuneva ve Lübomir Hristov, Aleksey Petrov ve Nikolay Georgiev, Ventsislav Yosifov ve İliyan Dimitrov, Svetoslav Vitkov ve Ventsislav Mitsov, Dimitır Kutsarov ve Kameliya Todorova, Nikolay Vasilev ve Vladimir Savov, VMRO-BND Birleşik Tarımcılar Koalisyonunun adayları Krasimir Karakaçanov ve Daniela Simidçieva, Ulusal Birlik Hareketinin adayları Sali Şaban İbram ve Valentina Gotseva, BZNS’nin (Bulgar Tarım Halk Birliği) adayları Nikolay Nençev ve Jeko İvanov, Andrey Çobanov ve Angel Mirçev (Bulgar Demokratik Topluluğu), Stefan Solakov ve Galina Vasileva (Bulgaristan’ı Kurtarmak İçin Ulusal Cephe), Mariya Kapon ve Nikolay Kisöv (Birlik Halk Partisi) ve Pavel Çernev ve Aneliya Delçeva (Halktan İnsanlar İçin Parti).
Başkent Sofya için Belediye Başkanı adayları 25 kişi, ülkenin daha büyük veya daha küçük şehirlerinde de Belediye Başkanı adayları arasında büyük rekabet mevcut.

Partilerin veya siyasi oluşumların hazırladığı her propaganda malzemesinde yüzey kısmının en az %10 alanın kaplayan “Oy satın almak ve satmak suçtur” yazısı bulunması gerekiyor. Bunun dışında belediye ve devlet ulaşım araçlarının propaganda amaçla kullanılması yasaklanmıştır. Seçim yasasına göre seçim kampanyaları sadece Bulgarca yapılması gerekiyor.

 

Kırcaali Haber

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.